Aksaray'da 2000 kişi Bilişim Kursu alıyor!


 ,  

Bu yıl 19.su yapılan Akademik Bilişim Konferansı bu yıl 8-10 Şubatta Aksaray Üniversitesinde yapılıyor. 1999 yılından beri her yıl bir başka Anadolu şehrinde yapılan Akademik Bilişim konferansı üniversitelere yönelik bilişim ve internetle ilgili grupları bir araya getiren, bilgi ve deneyim paylaşımını hedeflemektedir.

Konferans öncesinde 4-7 şubat tarihlerde yoğun ve uygulamalı kurslar verilecektir. Çok geniş bir yelpazede girişten uzman seviyeye tam 45 kurs eş zamanlı olarak 63 sınıfta yapılıyor. Kursların çoğu ülkemizde ücretli olarak bile bulunmamaktadır. Kurslar ve Konferans herkese açık ve ücretsizdir, ve öncelik üniversite ve kamu sektörünedir. Kurslara 2492 başvuru oldu, bunun 777'si kadın, 1715'i ise erkektir. Kursları 150 kadar gönüllü eğitmenler vermektedir. Başvurular 74 il ve 128 üniversiteden yapılmıştır. Şu anda kurslara 669'u kadın, 1400'ü erkek olmak üzere toplam 2069 kursiyer kabul edilmiştir. Detaylar için: ab.org.tr/ab17/

Kurslar ülkemiz için tasarruf, güvenlik, istihdam ve rekabet açısından önemli olan açık-kaynak ve özgür yazılım ağırlıklıdır. Dünya üzerinde 1.4 milyon açık-kaynak/özgür yazılım bulunmaktadır. Ülkemizde TÜBİTAK'ca geliştirilen ve desteklenen Pardus bir özgür yazılım projesidir. Tubitak, Ulakbus, ahtapot, Lider-ahnek, Engerek ve Etap projeleri özgür yazılımdır. Özgür yazılımlar, kullanıcının özgürlüğü temel alır, ve yazılımı, sınırsızca kullanma, kendi gereksinimi için uyarlama, eşe dosta dağıtma/satma, yaptığı değişikliği yayınlama hakkı verir.

Özgür yazılımlar, insanlığın ortak malıdır. Dolayısıyla yerli ve millidir. Bu yazılımları incelemek, uyarlamak ve kullanmak her dünya vatandaşının doğal hakkıdır. Ülkemizinde gelişmekte olan özgür yazılım ekosistemi vardır. Özgür yazılım ülkemizde yazılım sektörünün gelişmesinin önemli bir

8-10 Şubtta se Akademik Bilişim Konferansı var. Geçen yıllarda toplam katılım 3000 civarında idi. Konferans 8 salonda eş zamanlı olarak gerçekleşecektir. 4 salonda seminer, 1 salonda Panel/çalıştay, 3 salonda bildiriler olacaktır. Bunlara ek, firmaların teknolojileri sunumları ve standları olacaktır.