19. Akademik Bilisim Konferansi

BaşlıkLiderAhenk Merkezi Yönetim Sistemi
Yazar(lar) Yazar 1
Name: İsmail Başaran
Org: Tübitak Ulakbim
Country: TR
E-mail: ismail.basaran_AT_tubitak.gov.tr
Diğer Yazar(lar)muharrem.aydin_AT_tubitak.gov.tr
Anahtar KelimelerLiderAhenk Merkezi Yönetim
Özet
Kurumsal ağ üzerindeki, sınırsız sayıda farklı sistemi ve
 kullanıcılarını tek merkezden yönetebilmeyi, izlemeyi ve 
denetlemeyi sağlayan, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından 
geliştirilen açık kaynaklı bir yazılım sistemidir.


LiderAhenk Çözüm Bileşenleri öncelikle “Kurumsal Politikaların” oluşturulması ve geliştirilmesi için kapsamlı bir altyapı sağlar. LDAP temelinde öncelikle Güvenlik, Tanımlama ve Doğrulama ile başlayan temel politikalar, sistem genelinde güncelleme ve sürüm yükseltme, yazılım kurma, kaldırma, USB ve diğer çevre bileşenlerinin kullanımı, kota, ateş duvarı ve antivirüs çözümlerinden kullanıcı oturum yönetimine kadar geniş bir yelpazede politika belirleme ve tanımlama imkanı verir.

LiderAhenk belirlenen politikaları sınırsız sayı ve çeşitteki sistem bileşenleri üzerinde ahenk adını verdiğimiz ajanlar vasıtasıyla uygular. Ahenkler sistem yönetiminin saha elemanları olarak donanım üzerindeki istenen tüm eylemleri ve uygulamaları izler, yönetir ve raporlar. Asla kırılmaz ve kesinlikle durdurulamaz. Lider ve ahenk arasındaki buluşsal nitelikteki iletişim altyapısı sınırsız sayıda sistemin aynı anda yönetimine olanak sağlayan eşsiz bir çözümdür.

Lider
LiderAhenk sisteminin merkezinde Lider bileşeni bulunur.

Lider üzerinde temel olarak bir LDAP ve entegre bir veritabanı sistemi yer alır. Lider eksiksiz bir LDAP çözümü ile mevcut LDAP'lardaki tanımlama ve içerikleri içine alıp çalışan sistemler ve alışkanlıkları değiştirmeden çok daha kolay kullanılan, eşsiz bir LDAP deneyimi sunar.

Lider yönetilen bilgisayar ve kullanıcıları farklı perspektiflere göre gruplandırma ve bu gruplara göre politikalar belirleyip uygulama imkanı sağlar. Gruplar LDAP üzerinde kalıcı şekilde kaydedilebilir.


İletişim Çözümü
Lider bunun yanında sınırsız sayıda istemci ile hızlı ve güvenli bir iletişim sağlamak üzerek WhatsUp, Google Talk gibi anında mesajlaşma servislerinin kullandığı Genişletilebilir Mesajlaşma ve Varlık Protokolünü (XMPP) kullanan yegane Sistem Yönetim Merkezidir. XMPP İnternet'deki iki ucun herhangi bir yapısal bilgiyi birbirleri arasında karşılıklı ve neredeyse eş zamanlı aktarmalarına olanak sağlayan açık bir XML protokol ve teknolojileri bütünüdür. Açık, standart, güvenilir ve kendini ispatlamış bir çözümdür.

Lider Konsol
LiderAhenk sisteminin kullanıcı arayüzü Lider Konsol'dur.

Lider Konsol ile politika tanımlamalarından, LDAP üzerinde bir kullanıcının şifresinin değiştirilmesine kadar her ölçekte işlevi özgün bir Eclipse platformu altında geliştirilmiş tümleşik bir kullanıcı arayüzünden yapılır.

Kurumsal ölçekte sınırsız sayıda istemci ve kullanıcının izlenmesi ve yönetilmesi için konsol altında eksiksiz bir LDAP editörü yer alır.

Mevcut otuzdan fazla eklentinin her biri için özel ara yüzler, sorgulama ve raporlama ekranları yine konsolda bulunmaktadır.

İhtiyaçlara göre istenen eklenti çıkarılabilir, yeni eklentiler geliştirilerek ortak platforma eklenebilir.

Ahenk
Ahenk sürekli genişleyen ve değişen bilişim araçları üzerinde kurumsal politikaları uygulamak, sistemleri etkin şekilde izlemek ve yönetmek üzere üretilmiştir.

İleriye dönük Yeni Nesil Platformları da sorunsuz şekilde desteklemek ve üzerinde işletim sistemi olan her şeyi yönetebilmek için tasarlanmış ve Python dili kullanılarak geliştirilmiştir.

Liderden gelen komutlar Ahenk çekirdeği tarafından çözümlenir ve Ahenk üzerindeki Eklentiler tarafından uygulanır. Sonuçlar ve uygulamanın kritik aşamaları Lidere geri bildirilir. Bildirimler gerek Ahenk gerekse Lider tarafında depolanır.
Başlıklar AB-Seminer
Sistem ve Ağ Yönetimi
Dosya
 

 

Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2015 Zakon Group LLC