home.gif (190 bytes)

Aşağıdaki seminer konferans çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Tarihi: 18.03.1999

Saat: 9:00-12:00.

Yer: Orta Doğu Teknik Üniversitesi 2. Yurt Bilgisayar Laboratuvarı

Katılmak isteyenler, lütfen, katılmak istediklerini azulfu@rorqual.cc.metu.edu.tr adresine bildirirlerse daha sağlıklı bir düzenlemeye yardımcı olacaklardır. Katılım ücretsizdir. Ilgilenebileceklere ulasması açısından konuyla ilgili bölümlerde ilan edilmesi çok yararlı olacaktır. Yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkür ederiz.

Eğitim semineri uygulamalı olarak bilgisayar laboratuvarında yapılacaktır.

Saygıyla bilgilerinize sunarım,

Zülfü Aşık

            MARC/MENTAT Sonlu Eleman Yazılımı ile Tanışma Fırsatı:


MARC: Sonlu eleman yöntemi ile çok çeşitli konularda yapısal, ısı transferi, akışkan ve birleşik analizlerin gerçekleştirilmesinde dünya çapında kullanılmaktadır. Doğrusal ve doğrusal olmayan problemlerin çözümünde mühendis için en önemli araçlardan biridir. Paralel işlem yapabilen ilk ve tek sonlu eleman yazılımıdır. Değişik problemlere özgü geniş eleman kütüphanesi ile ileri düzey analizlerin yapılabilmesine olanak sağlar.

MENTAT: Sonlu eleman ağının otomatik olarak oluşturulmasında, sınır koşullarının uygulanmasında, malzeme özelliklerinin girilmesinde ve çözüm sonucunda elde edilen dağılımların, deforme olmuş geometrilerin ve çıktıların grafikler halinde elde edilmesinde kullanılan ileri düzey bir ön/son işlemcidir.

Bu eğitim kapsamında, MARC/MENTAT yazılımları ile değişik problemlerin nasıl ele alınacağı ve sonuçların nasıl değerlendirileceği görülecektir. Eğitim uygulamalı olacaktır.