Paper 114

Generated: Wed Jan 30 06:03:17 2002

prev (113) overview next (115)

114 - TitleYönlendirici Algoritmaları İçin Web Tabanlı Eğitim Simülatörü
AuthorsHakan KAPTAN, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Bölümü
Yılmaz ÇAMURCU, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Bilgisayar Eğitimi Bölümü
PC MemberNo
Contact personHakan KAPTAN, hkaptan@marmara.edu.tr, 3365770
Main Fields
Other Main FieldsWEB BASED EDUCATION
Abstract + KeywordsYÖNLENDİRİCİ ALGORİTMALARI İÇİN
WEB TABANLI EĞİTİM SİMÜLATÖRÜ
Hakan KAPTAN1 , Doç.Dr.Yılmaz ÇAMURCU2
1- Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Bilgisayar Eğitimi Bölümü, Göztepe/İstanbul,
hkaptan@marmara.edu.tr
2 Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Bilgisayar Eğitimi Bölümü, Göztepe/İstanbul,
camurcu@marun.edu.tr

ÖZET
Web tabanlı eğitim, gelişen teknolojiyle birlikte çok kullanılan bir eğitim ortamı haline gelmiştir. Çünkü hızla artan dünya nüfusunun eğitimi, iki yılda bir yarılanan teknolojinin takip edilmesi ancak web tabanlı eğitimin kullanılmasıyla mümkün görünmektedir.
Web tabanlı eğitim modellerinde kullanılan simülasyon ve animasyonlarla desteklenmiş sayfalar eğitim verilen dersin, eğitim yönünden kalitesini artırmaktadır. Konuyu simülasyon ve animasyonlarla izleyen öğrenciler gerçek hayatta gözle göremeyecekleri birçok olayı izleyerek ve deneyerek anlayabilmektedir.
Bu çalışmada M.Ü. Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Bilgisayar Eğitimi Bölümünde verilen Veri Haberleşme dersine destek olması için hazırlanan Web Tabanlı Eğitim modelinden simülasyon örnekleri sunulacaktır. Java Programlama Dili ile tasarlanan bu simülatörler, bilgisayar ağlarında yönlendiricilerin paketleri yönlendirmede kullandıkları en kısa yol ve uzaklık vektörü algoritmalarının öğretilmesine yöneliktir.
Bu simülatörleri kullanan öğrenciler gerçek hayatta gözle izleyemeyecekleri yönlendirici algoritmalarının çalışma ilkelerini ve tekniklerini adım adım izleyebilirler. Gerekiyorsa simülatör üzerindeki yönlendiriciler arasındaki uzaklık değerlerini değiştirerek değişen şartlara bağlı olarak sonucu gözlemleyebilirler.
Remarks

prev (113) overview next (115)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente