Paper 13

Generated: Sun Jan 13 09:03:04 2002

prev (12) overview next (14)

13 - TitleKütüphane Kullanıcılarının Erişim Desenlerinin Keşfi
AuthorsHidayet Takcı, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
İbrahim Soğukpınar, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
PC MemberNo
Contact personHidayet Takcı, htakci@bilmuh.gyte.edu.tr, 02626538497-1236
Main Fields11. Yazilim Gelistirme Ortamlari
Other Main FieldsData Mining
Web Usage Mining, Web Log Analysis
Library Automation System
Abstract + KeywordsÖzet

Veri madenciliği büyük miktardaki veriden anlamlı bilginin çıkarılması ile ilgili yeni bir teknik olup pazarlama, bankacılık, sigortacılık ve tıp sektörü başta olmak üzere bir çok sektörde etkin şekilde kullanılmaktadır.

Veri madenciliği uygulamalarından biri olan web madenciliği, web verileri üzerinde veri madenciliği fonksiyonlarını yerine getirir. Web içerik madenciliği ve web kullanım madenciliği gibi iki bölüme ayrılan web madenciliği sayesinde web üzerindeki faydalı bilginin keşfi ve analizi yapılmaktadır. Kullanıcı erişim desenlerinin bulunması web içerik madenciliği konusuna girmekte olup veri madenciliği tekniklerinden özellikle link analizi ile yerine getirilmektedir.

Bu çalışmada kütüphane sitesi web günlüklerine dayalı olarak kütüphane kullanıcılarının erişim desenleri bulunmaya çalışılmıştır.
RemarksVeri madenciliği tekniklerinden birisi olan web kullanım madenciliği ile kullanıcı erişimleri üzerinde analiz ve keşif yapılmıştır.

prev (12) overview next (14)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente