Paper 57

Generated: Sun Jan 13 09:03:04 2002

prev (56) overview next (58)

57 - TitleKoruyucu Sağlık Hizmetlerinde Bilişim Teknolojileri Kullanımının Önemi
AuthorsMustafa Bulun, Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi
Fatih Demirbaş, Konya Sağlık Müdürlüğü 7 Nolu Sağlık Ocağı
PC MemberNo
Contact personMustafa Bulun, mbulun@bizimrehber.com, 0332 323 66 73
Main Fields5. Medikal Bilisim
Other Main Fields
Abstract + KeywordsKoruyucu sağlık hizmetleri hem kişi hem de toplum sağlığı için önemlidir. Koruyucu sağlık hizmetlerinin ülkemizdeki yapılanması itibariyle, toplumun tamamına ulaşılabilirliği önemini daha da arttırmaktadır.

Ancak bu önemine rağmen sağlık sektöründe geniş bir uygulama alanı bulan "Bilişim Teknolojileri" koruyucu sağlık hizmetlerinde yeterli uygulama alanı bulamamıştır.

Bunun sebebi ise bizce koruyucu sağlık hizmetlerinin hemen hemen tamamının kamu tarafından yürütülmesi ve kamunun bu alana yeterli kaynak ayırmamasıdır.

Oysa ki bilişim teknolojilerinin bu alanda gerektiği şekilde kullanılması hem birey hem de toplum sağlığı açısında ciddi faydalar sağlayabilir.
RemarksSağlık sektöründe bilişim teknolojileri ile ilgili yayınların hemen hemen tamamında özel sektörle daha ilgili olan tedavi edici sağlık hizmetleri kapsamındaki çözümler anlatılmaktadır. Bu bağlamda yayınımızın tüm toplumun sağlığı ile ilgili olduğundan önemli olduğuna inanıyoruz. Bu alanda bir yayına rastlamadığımız için (belki vardır) bu yayını hazırlama ihtiyacı hissetik.

prev (56) overview next (58)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente