Paper 127

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (126) overview next (128)

127 - TitleGen Dizi Analizleri için Yazılımlar
AuthorsYalçın Tahtalı, Ç.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü
Zeynel Cebeci, Ç.Ü. Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştıma Merkezi
Hasan Önder, Ç.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü
Emrah Yenilmez, Ç.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü
PC MemberYes
Contact personYalcin Tahtali, ytahtali@mail.cu.edu.tr, 0322 3386813/22
Main Fields
Other Main FieldsBioinformatic (Biyobilişim)
Abstract + Keywords Gen Dizi Analizleri İçin Yazılımlar

Moleküler genetik alanında son yıllarda çok hızlı gelişmeler gözlenmektedir. Bu alanda son zamanlarda yapılan çalışmaların, insan genom projesiyle birlikte yoğunlaştığı gen mikrodizi (microarray) teknolojilerindeki ilerlemeler binlerce genin ifade şekillerinin (biçimlerinin) eş zamanlı olarak izlenebilmesi için güçlü araçların (aygıtlar ve yöntemler gibi) geliştirilmesine olanak sağlamıştır (Barash ve Freidman, 2001). Gen ifade dizilerinin karşılaştırılması, farklı doku örneklerinden sağlanan ifade dizilerinin karşılaştırılmasıyla birlikte önemli genler ve bunların fonksiyonları hakkında açıklayıcı bilgilerin sağlanmasını kolaylaştırmıştır. Bu neden ile günümüzde gen ifade dizilerini araştıran çalışmaların sayısında önemli bir artış gözlenmektedir (Lee ve Lee,1999).
Bu Çalışmada gen dizi analizleri için geliştirilen ve mikrodizi(microarray) verilerinin analizini yapmaya olanak sağlayan ve yaygın olarak kullanılan bilgisayar yazılımları üzerinde durululacaktır.Bu yazılımlar, mikrodizi veritabanları için veri analizinde kullanılan ve kişisel bilgisayar sistemlerinde uygulama olarak kullanılabileceği gibi Web tabanlı sistemlerde applet olarakta kullanılabilen yazılımlardır.
Remarks

prev (126) overview next (128)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente