Paper 133

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (132) overview next (134)

133 - TitleCampus ONLINE: Öğrenci bilgi ve web üzerinden kayıt sistemi
AuthorsSelahattin Kuru, Işık Üniversitesi
Mustafa Yıldız, Işık Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personMustafa YILDIZ, mustafa@isikun.edu.tr, +90 212 2862960
Main Fields6. Universite Bilisim Sistemleri
12. Universite Bilisim Sistemleri
Other Main Fields
Abstract + KeywordsCampus ON-LINE, web üzerinden erişilen bir öğrenci bilgi ve kayıt yazılımıdır. Işık Üniversitesi’nde geliştirilmiştir ve halen Işık Üniversitesi’nde kullanılmaktadır. Öğrenciler üniversiteye kayıtlarında ve her dönem başında yaptıkları ders kayıtlarında bu yazılımı kullanmaktadır. Öğretim elemanları ise, ders listelerini online alma, dönem sonu harf notlarını sisteme girme ve danışmanı oldukları öğrencilerin akademik durumlarını kontrol ederek kayıt sırasında bu öğrenciler ile iletişim kurma, yol gösterme ve onaylama konularında Campus ON-LINE’ı kullanırlar. Üniversitedeki idari birimler için fonksiyonlar tanımlanmıştır.

Benzer yazılımlarla karşılaştırıldığında birçok açıdan Campus ON-LINE üstündür. Örneğin bu alanda uluslararası pazarda önde gelen ve ülkemizde de bazı üniversitelerde kullanıma alma çalışmaları yapılan yazılımlarla karşılaştırıldığında Campus ON-LINE öne çıkmaktadır. Şöyle ki:
·        Benzer yazılımların fiyatı işletmeye alma giderleri dahil milyon dolar düzeylerine ulaşırken Campus ON-LINE’nın fiyatı ve devreye alma maliyeti çok daha azdır.
·        Benzer yazılımların birçoğuna göre Campus ON-LINE daha işlevseldir.
·        Benzer yazılımların birçoğuna göre Campus ON-LINE daha esnektir; parametriktir ve değişik ihtiyaçlara göre uyarlanabilir.
·        Benzer yazılımlara göre Campus ON-LINE’a daha kolay eklemeler ve değişiklikler yapılabilir, belli bir kullanıcının ihtiyaçlarına daha kolay uyarlanabilir.
·        Benzer yazılımlar için devreye alma süresi en az bir yıl iken Campus ON-LINE için birkaç ay düzeyindedir.

Bu yazılımın ülkemizdeki diğer üniversiteler tarafından da kullanılması için, açık kaynak modeli dahil çeşitli modeller üzerinde çalışılmaktadır. Bu tür yazılımların, sıklıkla yeni geliştirmeler ve çalıştığı kuruma özel değişiklikler gerektireceği düşünüldüğünde açık kaynak modelinin avantajları daha iyi ortaya çıkmaktadır. Yazılımın bir demo versiyonuna http://campus.isikun.edu.tr/demo adresinden ulaşılabilir.
Remarks

prev (132) overview next (134)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente