Paper 139

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (138) overview next (140)

139 - TitleInternet Kafelerin (Dijital Kütüphaneler) Egitim Amaçli Kullanimi
AuthorsBaskomiser Çetin GÜMÜS, Firat Üniv. TEF Egitim bilimleri- Elazig Emniyet bilgi islem
Doç.Dr.Mehmet TASPINAR, Firat Üniv. TEF Egitim bilimleri
PC MemberYes
Contact personÇetin GÜMÜS, cetingumus@elazigemniyet.gov.tr, (424) 241 10 00/ 70 70 - 70 72
Main Fields4. Elektronik Kutuphaneler
10. Internet Destekli Egitim
Other Main FieldsInternet Kafelerin (Dijital Kütüphaneler) Egitim Amaçli Kullanimi
Abstract + KeywordsBilgi ve İletişim teknolojilerinde 20.yy’da gerçekleştirilen radyo, tv gibi buluşlardan sonra, 21.yy’a damgasını vuran çağın son bilişim mucizesi İnternet doğmuştur. İnternet’in bilişim ve iletişim teknolojileri kapsamında, eğitimdeki gelişmelerde ve öğrenciler ile toplumun daha hızlı ve doğrudan bilgiye ulaştırılmasında yerinin ne denli büyük olduğu da ortadadır.

Otuz yıllık bir süreç içerisinde, İnternet’in baş döndürücü bir şekilde hayatın her alanında yerini alması, ülkelerin ve insanların hayatına hızla girişiyle birlikte, İnternet olgusunun Türk toplumundaki yansımalarından biride, iktisadi ve sosyal yapıya yeni bir sektör olarak giren ve sayıları her geçen gün artan internet kafeler olmuştur. 1995’te İnternet ile tanışan ülkemizde genel olarak İnternet hizmetlerinden en çok işte bu yeni bir sektör olan internet kafeler (10.100 adet) aracılığıyla yararlanılmaktadır.

Özellikle yetişkinlere yönelik olarak çağın dijital nimeti olan ve eğitim amaçlı kullanmada önemli bir unsur olan İnternet’in, gerekli alt yapı tamamlanarak verimli ve kullanılabilir bir hale getirilmesi ile 1995’ten beri İnternet ile tanışık olan ülkemizde, toplumun ekonomik koşulları da göz önünde bulundurulduğunda, İnternet hizmetleri sunan internet kafelerin önemi açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu şekliyle İnternet hizmetleri sunan internet kafeler; sadece ticari amaçlı görülmemeli, bu mekanların her yaştan bireylere eğitim götüren halk eğitim merkezleri, uzaktan eğitim merkezleri, gibi ve ayrıca açık üniversite ve sanal eğitim veren eğitim kurumlarına açılan kapılar şeklinde de değerlendirilebileceği göz ardı edilmemelidir.
RemarksInternet Kafelerin (Dijital Kütüphaneler) Egitim Amaçli Kullanimi

prev (138) overview next (140)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente