Paper 163

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (162) overview next (164)

163 - TitleGRID hesaplama
AuthorsTansel Okay, Sun Microsystems
PC MemberNo
Contact personTansel Okay, tansel.okay@sun.com, 0312 2661185
Main Fields
Other Main FieldsGrid hesaplama
Abstract + KeywordsWeb 'in gelisimini birbirleri ile raporlarını ağ üzerinden (farklı sistemler kullandıkları halde) paylasmak icin cozum arayan CERN araştırmacılarına borçlu isek; Grid kavramını da,
hesaplama kaynaklarını paylaşmak isteyen üniversite ve araştırma kurumlarına borçluyuz. Her iki gelişme, kendi içerisinde araştırmaların hızlanması/kaynakların verimli kullanılması sonucunu doğurmakla beraber, günlük hayatta yaygın yer bulan teknolojiler haline gelmiş durumdadır.

Grid, ağ üzerinde, işlemci güçlerini paylaşan tüm bilgisayarların oluşturduğu tek bir bilgisayar olarak düşünülebilir. Birçok akademik kuruluşun bir araya gelmeye başladığı ve ulusal/uluslararası gridlerin oluştuğu gözlenmektedir. Bu şekilde oluşan gridlerin hesaplama kapasitelerinin, en güçlü süper bilgisayarın kapasitesinin 7-8 katına ulaştığı bilinmektedir. Örneğin; TeraGrid projesi ile 13.6 TeraFlop kapasiteli bir grid oluşturulmaya başlanmıştır.

Grid standartları,farklı gridlerin bir arada çalışabilmesini sağlayacak şekilde oluşmaya başlamıştır.
OGSI (Open Grid Services Infrastructure) standartlarının bu yıl içerisinde finalize edilmesi beklenmekte ve OGSA (Open Grid Services Architecture) standartları üzerinde çalışılmaktadır. Bu standartlar, GGF (Global Grid Forum) tarafından oluşturulmakta ve web servisleri olarak WSDL (Web Services Description Language) standartları tanımlanmış bulunmaktadır.
Remarks

prev (162) overview next (164)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente