Paper 24

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (23) overview next (25)

24 - TitleTemel Bilişim Sertifikasyonuna Akademik Bir Yaklaşım:ECDL
AuthorsAslıhan Tüfekci HOTOMAROĞLU, Gazi Üniversitesi
Sinan SUNAY, Türkiye Bilişim Derneği
PC MemberYes
Contact personAslıhan Tüfekci HOTOMAROĞLU, asli@gazi.edu.tr, 0-532-464 43 83
Main Fields1. Temel Bilisim Egitimi
Other Main FieldsSertifikasyon
Abstract + KeywordsTeknolojideki hızlı değişim çok kısa sürede edinilen bilgi ve becerilerin yetersiz kalmasına ve güncellenmesini gerektirmektedir. Bu koşullarda tüm dünyada yaşam boyu eğitim ve sertifikasyon programlarının önemi artmakta, kısa süreli ve ekonomik olması nedeniyle de bir eğitim seçeneği olarak karşımıza gelmektedir.

Bilgi teknolojileri alanında verilen eğitim ve sertifikaların standartlaştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla Avrupa Birliği ülkelerinin çabası ile tüm dünyada geçerli bir sertifikasyon programı oluşturulmuştur. Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ECDL) olarak adlandırılan bu program bilgi teknolojileri eğitiminin uygulama ve değerlendirilmesi için standart bir programdır.

Bu çalışmanın genel amacı bilgi teknolojileri alanında sertifikasyonun önemini vurgulamak ve üniversitelerde ECDL serifika programının farkındalığını artırmaktır. Ayrıca, ECDL sertifika programının uygulama modeli ile birlikte dünyadaki ve ülkemizdeki üniversite uygulamaları katılımcılarla paylaşılacaktır.
Remarks

prev (23) overview next (25)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente