Paper 138

Generated: Tue Feb 17 20:10:05 2004

prev (137) overview next (139)

138 - TitleSabanci Universitesi Bilgi Merkezi'nde Dijital Koleksiyonlar: Bir Uygulama Ornegi
AuthorsAsuman Akyuz, Sabanci Universitesi Bilgi Merkezi
PC MemberNo
Contact personAsuman Akyuz, asuman__at__sabanciuniv.edu, 902164839222
Main Fields4. Elektronik Kütüphaneler
Other Main FieldsDijital Koleksiyon Organizasyonu; Web Tabanlı Kullanıcı Hizmeti
Abstract + KeywordsDijital koleksiyonlar, günümüzde bilgi dünyasına damgasını vuran ögelerden birisidir. Bilgi kaynaklarına sahip olmak yerine erişimi hedefleyen Sabancı Üniversitesi Bilgi Merkezi, gerek koleksiyon geliştirme ilkelerini saptarken ve gerekse kullanıcıya verilecek hizmetlerin planlamasını yaparken dijital bilgiye, ders programlarını destekleyici materyal üretimi amacı ile oluşturulan çalışmalara özel bir önem vermiştir. Bu çerçevede Bilgi Merkezi, dijital koleksiyonlar şemsiyesi altında “E-Book; E-Journal; E-Thesis; E-Lit; E-Reserve, Slides (Art History Slide Collection; Otoman Image Collection); Newspaper Clipping of University History Collection ve Table of Contents of Books” adları ile çeşitli dijital koleksiyonlar oluşturulmuştur.

Bu çalışmada anılan dijital koleksiyonlardan biri olan slayt koleksiyonunun oluşumu, gelişimi, organizasyonu, karşılaşılan zorluklar, bugünkü durumu ve geleceğe yönelik hedefler ile kullanıcı hizmetleri açısından ders programlarını desteklemedeki rolü ve bu amaçla yürütülen çalışmalar verilmiştir.
Remarks

prev (137) overview next (139)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente