Paper 31

Generated: Tue Feb 17 20:10:05 2004

prev (30) overview next (32)

31 - TitleWEB TABANLI EĞİTİMİN ALT YAPISI İÇİN INTERNET ERİŞİMİNDE KARASAL İLETİM ORTAMLARI İLE UYDU TEKNOLOJİSİNİN KARŞILAŞTIRILMASI
AuthorsÇiğdem AYTEKİN , İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEK OKULU
Nursel S. RÜZGAR, MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ ELEKTRONİK BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ
PC MemberNo
Contact personÇiğdem Aytekin, acigdem__at__istanbul.edu.tr, 0 216 347 24 84
Main Fields3. Internet Servislerinin Calıştırılması
7. Ulusal ve Kurumsal Ağ Yapıları
9. Uzaktan Eğitim
10. Internet Destekli Eğitim
13. Yeni Teknolojiler
15. Web Kurulu ve Yönetimi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖZET:
Uzaktan eğitimin gerçekleştirilmesinde çeşitli öğretim materyalleri ve ortamlar uygulanmaktadır. Mektupla başlayan öğretim materyalleri daha sonra televizyon gibi ortamlara dönüşmüş, günümüzde ise tamamıyla dijital bir boyut kazanmıştır. Bu geçişte hız kavramı daima ön planda tutularak iletim ortamları daha hızlı hale getirilmeye çalışılmıştır.

Bu çalışmada, günümüzde kullanılan karasal hatlar ve uydu erişimi bant genişlikleri, kullanılabilir alanları ve fiyatları ile birlikte karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve uydu internetinin geniş bant imkanı, her yerde kullanılabilme olanakları ve kabul edilebilir fiyatları ile karasal iletim ortamlarına alternatif teşkil ettiği görülmüştür. Uydu interneti yeni jenerasyon internet ortamında artan görüntü-ses içeriğine hızlı ve kaliteli bir şekilde ulaşılmasını sağlar. Hızlı download yapabilme, streaming media yayınlarını kaliteli ve net bir şekilde izleyebilme ve IP multicast gibi diğer uzaktan eğitim uygulamalarına imkan sağlama uydu internetinin diğer özellikleridir.

Uydu internet servis sağlayıcılarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu artış fiyat rekabetini getirecek ve yakın bir gelecekte internete uydu ile bağlananların sayısı artacaktır. Böylece görsel ve işitsel içerikli web tabanlı uzaktan eğitim uygulamaları için gerekli alt yapı sağlanmış olacak ve uygulamada yeni bir dönem başlayacaktır.

Anahtar kelimeler:Wan Protokolleri, Uydu Interneti, Web Tabanlı Eğitim.
Remarks

prev (30) overview next (32)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente