Paper 95

Generated: Tue Feb 17 20:10:05 2004

prev (94) overview next (96)

95 - TitleBilimsel ve Teknik (Bilişimde) Kitap Nasıl Yazılır? Evrensel Öneriler
AuthorsRifat ÇÖLKESEN, Beykent Üniversitesi-Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
PC MemberYes
Contact personRifat ÇÖLKESEN, colkesen__at__beykent.edu.tr, 212-872 64 37
Main Fields1. Temel Bilişim Eğitimi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÜnlü bir düşünür "her ne olursa olsun yaptığı işin bir sanat olduğunu düşününlerin, o konuda tam olarak olgunlaştığını ve zirveye yaklaştığnını gösterir" demektedir. Kitap yazmak, gerçekten bir sanattır; yazmak önemli değildir. Önemli olan o eserin okuyucu ile buluşması, okuyucuya birşey aktarması ve okuyucunun o eseri uzun süre saklama gereksinimi duymasıdır...

Gelişmiş ülkelerde, özellikle bilimsel ve teknik kitap yazılması işi çok ciddi olarak ele alınmaktadır; yazarın o konudaki bilgi ve deneyimi, anlatım tarzı, dile hakimiyeti oldukça önemli unsurlardır. Ayrıca, konusuna göre. kitaplarda olmazsa olmaz denilen unsurlar da vardır. Bu unsurlar bilimsel ve teknik kitaplarda kısaca şöyle özetlenebilir: dizin, bölüm özetleri, bölüm sonlarında sorular, alıntılarda kaynak gösterme, sahibinden izin alma vs. gibi verilebilir. Bu unsurlar aslında oldukça fazladır ve iyi bir eser, dikkatlice incelendiğinde, bu unsurları içermektedir.

Herşeyin “pop”laştığı, “bilgi sahibi olunmadan düşünce sahibi olmanın” arttığı ülkemizde, bilimsel ve teknik kitap yazarları da malesef bu akıma kendisini kaptırmış görünmektedir. Bu durum özellikle “bilişim” alanından kendisini çok hissettirmektedir. Biz bilişimcilere düşen görev, mesleğimizi en iyi şekilde sürdürmeye çabalarken, bir de “kötünün çoğunluğu oluşturmasını” veya “etiksizliğin geçerli bir kural olmasını” engellemektir; bu toplumsal görevimizdir... Dolayısıyla kendi alanımızda kalıcı ve saygın eserler vermeliyiz.

Bu bildirimizde Beykent Üniversitesi Yayınevi ve Papatya Yayıncılık’tan edindiğimiz deneyimleri ve “Kitap Nasıl Yazılır” adlı kitap çalışmamızı bilişimci meslektaşlarımızla paylaşmak, bilişimciler arasında bu konuda sinerji yaratmanın kıvılcımı atmak istiyoruz.


RemarksBu oturuma gelenlerin önceden kayıt yaptırmalarını veya sunumu yapacak kişiye e-posta ile haber vermelerini bekliyoruz.

prev (94) overview next (96)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente