Paper 97

Generated: Tue Feb 17 20:10:05 2004

prev (96) overview next (98)

97 - TitleBilimsel ve Teknik (Bilişimde) Kitap Nasıl Yazılır? Evrensel Öneriler
AuthorsRifat ÇÖLKESEN, Beykent Üniversitesi-Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Orhan SÜMER, Beykent Üniversitesi, Fen Bilimleri Ens. ve Eser Telekom
Ege KİPMAN, Beykent Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü
PC MemberYes
Contact personRifat ÇÖLKESEN, colkesen__at__beykent.edu.tr, 212-872 64 37
Main Fields2. Kampus Bilgisayar Ağları
7. Ulusal ve Kurumsal Ağ Yapıları
13. Yeni Teknolojiler
17. Ağ ve Sistem Yönetimi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsAğ uygulamalarında da hemen hemen her alanda olduğu gibi en son nokta doğala yakın çözümdür. Günümüzdeki (geçmişten 2003/2004 yılına kadar) ağ teknolojileri ve mimarilerine bakıldığında doğala yakın çözümden oldukça uzak olunduğu görülmektedir. Yalnızca GSM uygulamasında doğala yakın bir mimariye yönelindiği görülmektedir. Doğala yakın çözüme nasıl gidilebilir? Doğala yakın çözümün yüksek hızlı karasal ağ altyapısı üzerinden yine yüksek hızlı ve servis kalitesi olan kablosuz hücresel erişimlerle sağlanacağını öngörmekteyiz; dolayısıyla gerçek anlamda doğala yakın ağ uygulamaları için yeni tanımlamalara, yeni teknolojilere ve yeni standartlara gereksinim vardır. Ancak, doğala yakın çözümün örnek bir uygulaması, performanstan fedakarlıkta bulunularak var olan teknolojilerle gerçekleştirilebilir. Günümüzde ağ teknolojileri/standartları denilince birçok anahtar sözcük akla gelir; Ethernet (Fast, Gigabit), 10G Ethernet, ATM, ISDN, GSM, Token Ring, Bluetooth, E1, X.25, IEEE 802.x ailesi, HiperLAN, HomeRF, ADLS, LMDS gibi bu sözcükler neredeyse saymakla bitmez.
Yeni nesil ağ mimarisinde, yani uçtan uca kablosuz küresel mobil ağ altyapısında yukarıda sayılan teknolojilerden birkaç tanesi hariç diğerlerine ihtiyaç olmayacaktır. Ancak, hemen hemen hepsinden ödünç alınacak yaklaşımlar/tanımlamalar vardır. Bu çalışmamızda yeni nesil ağ altyapısı önerimizin mimari açıklaması ve var olan teknolojilerden ödünç alınan kısımları ele alınmıştır. Artık, ağ uygulamalarında günümüze kadar gelen uygulamalar ve anahtar sözcükler gidecek yerlerine CAN, PAM, W-vLAN, M-kullanıcı gibi yeni yeni sözcükler gelecektir.
RemarksBu oturuma katılmak için genel Network bilgilerine sahip olunması gerekmektedir.

prev (96) overview next (98)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente