Paper 152

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (151) overview next (153)

152 - TitleBilgi ve Ağ Güvenliğinde Çalışan Personelin Sertifikalandırılması
AuthorsSerap ATAY, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
PC MemberNo
Contact personSerap ATAY, serapatay__at__iyte.edu.tr, (232) 750-6629
Main Fields14. Güvenlik
Other Main Fields
Abstract + KeywordsBilgisayar teknolojilerinin kullanımı ile orantılı olarak teknoloji bağımlılığımız arttıkça, bilgi ve ağ güvenliği de daha büyük bir önem arzetmektedir. Özel veya kamu kurumlarının sahip oldukları bilgi ve/veya bilgi ağına yapılacak saldırılar, pazar ve müşteri gibi maddi kayıpların yanısıra, ciddi boyutlarda güvenilirlik ve prestij kaybıyla da sonuçlanmaktadır. Bu durum, devletin sunduğu kamu uygulamalarında ortaya çıktığında, ulusal veya uluslararası boyutta çok daha büyük krizlere neden olabilmektedir. Şirketlerdeyse, ciddi pazar kayıpları sonucu, şirketlerin kapanmasına kadar giden sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

        Sonuçlarının getirdiği riskler göz önüne alındığında, bilgi ve ağ güvenliğinde çalışacak personelin son derece yetkin ve güvenilir olması beklenir. Ancak, bu aşamada yanıt bulunması gereken sorular bulunmaktadır;

•        personelin sahip olması gereken yetkinlik seviyesi nasıl belirlenmeli,
•        personelin yetkinliği nasıl ölçülmeli, belgelenmeli ve,
•        sahip olunan bu yetkinlik seviyesi nasıl korunmalıdır?

Bildiride, tüm dünya için söz konusu olan bu sorulara ilişkin cevaplar ile personelin sahip olması gereken diğer nitelikler ve ilişkin sertifikasyon süreçleri tanımlanmaktadır.
RemarksBu bildiri, Ege Üniv. Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü'nden Yrd.Doç.Dr. Ebru ÇELİKEL tarafından düzenlenen "güvenlik" konulu davetli bildiriler kategorisine kabul edilmek üzere teslim edilmektedir.

prev (151) overview next (153)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente