Paper 102

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (101) overview next (103)

102 - TitleKütüphaneler arası elektronik belge sağlama sistemi, E-OBES
AuthorsMehmet BOZ, ULAKBİM
PC MemberNo
Contact personMehmet BOZ, mehmet__at__ulakbim.gov.tr, 0312 298 92 08
Main Fields5. Elektronik Kütüphaneler
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÜniversite kütüphaneleri arasındaki işbirliği çalışmalarını daha da etkinleştirilmesi ve kaynak paylaşımında işbirliğini geliştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından yeni bir proje başlatılmıştır. İki aşamalı olarak planlanan projenin ilk aşamasında, Ankarada üç üniversite kütüphanesi ve ULAKBİM'in katılımı ile oluşturulan Ortak Belge Sağlama Sisteminin (OBES) geliştirilmesi düşünülmektedir. OBES içinde kargo aracılığı akışı sağlanan istek ve makale fotokopileri yeni sistemde elektronik ortama taşınması amaçlanmaktadır. Elektronik Ortak Belge Sağlama Sistemindeki (E-OBES) kaynak kütüphane sayısı süreli yayın koleksiyonu açısında büyük üniversite kütüphanelerini kapsamaktadır. Bunlar İstanbulda, Boğaziçi ve İTÜ, İzmirde Ege ve Ankarada Bilkent, Gazi, Hacettepe ve ODTÜ kütüphaneleridir.
Projenin ikinci aşamasında ise yukaridaki kaynak üniversite kütüphanelerindeki süreli yayın dışındaki koleksiyonun diğer üniversite kütüphaneleri tarafından ödünç alınabilmesi amaçlanmaktadır. Sistemin ikinci aşamasının planlama ve geliştirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.
Remarks

prev (101) overview next (103)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente