Paper 113

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (112) overview next (114)

113 - TitleBilgi Erisim Sistemleri: Karakteristik Özellikleri ve Alt Arastirma Alanları
Authorshayri sever, Baskent Üniversitesi
yasar tonta, hacettepe universitesi
PC MemberYes
Contact personhayri sever, sever__at__baskent.edu.tr, (312)2341010
Main Fields5. Elektronik Kütüphaneler
Other Main FieldsBilgi Erisim ve Suzme Modelleri,
Konu Tanima ve Izleme
Abstract + KeywordsBilgi Erisim Sistemleri: Karakteristik Özellikleri ve Alt Arastirma Alanlar (Egitim Semineri)

Bu üç saatlik ve iki oturumlu eğitim semineri bilgi erişim sistemleri tarihsel bir perspektif içinde incelenecek, çekirdek modeller tartışılacak, ve günümüz alt çalışma/araştırma alanlarından bahsedilecektir.

Bush'un Memex önerisi ile temeli atılan bilgi erişim sistemleri, 80'lerdeki veri saklama teknolojisindeki hem kapasite hem de erişim hızındaki olağan üstü ilerlemeler ve 90'ların başında ortaya çıkan Internetin zamanla bilgi toplumunun en önemli alt yapısını oluşturmasıyla birlikte bilim-teknoloji kesişimini ön plana çıkartan araştırma alanı olmuştur.

Ülkemiz bilgisayar mühendisliği müfredatında yaygın olarak yer bulamayan bilgi erişim sistemleri, belge, bilgi ihtiyacı, ve içerik terimleri ekseninde çekirdek (Boole, vektör, ve olasılık) modeller bağlamında tartışılacaktır. Bir bilgi erişim sistemi için yol haritası çizilip arama ve daha sonra da üst arama motorlarına geçiş yapılacaktır.

eğitim semineri, bilgi süzme ve konu tanıma ve izleme gibi günümüz alt çalışma alanlarından bazılarına değinilerek sonlandırılacaktır. Bu sunum hem profesyonel hem de akademik bilişimcilere hitap edecek olup, genel bir bilgilendirme amaçlanmaktadır.
Remarks

prev (112) overview next (114)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente