Paper 115

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (114) overview next (116)

115 - TitleULAKBİM Süreli Yayın Politikasının Bilimsel İletişimdeki Önemi
AuthorsFATMA BAŞAR, ULAKBİM
PC MemberNo
Contact personFATMA BAŞAR, basar__at__ulakbim.gov.tr, 0 312 298 92 65
Main Fields5. Elektronik Kütüphaneler
Other Main Fields
Abstract + KeywordsULAKBİM Süreli Yayın Politikasının Bilimsel İletişimdeki Önemi

Bu bildiride, ulusal çapta bilgi hizmetleri sunan Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM)’in süreli yayın koleksiyon geliştirme politikasına, ve bu koleksiyonun, teknik ve içerik açıdan Türkiye’deki araştırmacıların kullanımına sunulmasının bilimsel iletişimde nasıl bir öneme sahip olduğuna değinilecektir.

Süreli yayınlar konusundaki politikası gereği, iletişim alt yapısı ile desteklenen ULAKBİM koleksiyonu; yatırımı, geliştirilmesi, sürekliliği ve satın aldığı elektronik dergilerinin büyük çoğunluğunun arşivleniyor olması nedeniyle ulusal çapta ön plana çıkmaktadır.

ULAKBİM, bilgi kaynakları ve teknik olanaklarını kullanarak, ortak bir platform yaratmak, daha az bedelle daha çok belgeye ulaşmak amacıyla üniversite kütüphanelerini buluşturmayı hedeflemektedir. Bilimsel iletişimin araştırmacılar arasında daha hızlı ve verimli akışını sağlamada katkı yaratacak ULAKBİM süreli yayın koleksiyonu, içerik ve teknolojik yönlerden her geçen gün kendisini geliştirmektedir.
Remarks

prev (114) overview next (116)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente