Paper 14

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (13) overview next (15)

14 - TitleAĞ TRAFİĞİ İZLEME TEMELLERİ
AuthorsUğur Hazırol, Ege Üniversitesi Network Güvenlik Grubu
Fatih Begit, Ege Üniversitesi Network Güvenlik Grubu
Enis Karaarslan, Ege Üniversitesi Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü
PC MemberNo
Contact personEnis Karaarslan, enis__at__bornova.ege.edu.tr, 02323423232-222
Main Fields7. Ulusal ve Kurumsal Ağ Yapıları
17. Ağ ve Sistem Yönetimi
18. Kampus Bilgisayar Ağları
Other Main Fields
Abstract + KeywordsKampüs ağları olarak adlandırdığımız, çok sayıda bilgisayar ve çok sayıda iletişim cihazından (hub, switch, router... vb) oluşan kompleks ağlarda trafik yönetimi, küçük ağlara göre daha zor olmaktadır. Bilgisayar sayısının fazlalığından trafik optimizasyonu için sanal ağlar (VLAN) kullanılmaktadır. Bu sanal ağların yönlendirilmesi tercihen OSI’nin 3. seviyesini destekleyen switch’ler, yani yönlendirici(router) özelliği olan cihazlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Büyük bir kampüs ağında 100’e yakın VLAN olabilmektedir. Böyle bir ağdaki trafiğin izlenmesi, özellikle bir yavaşlama/çalışmama anında sorunun hangi VLAN’da ve o VLAN’a ait hangi switch’in hangi portundaki bilgisayarda olduğunun bilinmesi/öğrenilmesi önem kazanmaktadır.

Bu bildiride hedeflenen, veritabanı sistemi ile cihazları tanıtılmış olan ve snmp protokolüyle ücretsiz bir yazılım olan MRTG veya ücretli versiyonu da bulunan PRTG gibi programlarla bu tür bir ağ trafiği izlemenin en etkin nasıl yapılabileceğinin sorgulanması ve bu konuda ipuçlarının verilmesidir.

Bu tür bir trafik izleme sisteminin optimizasyon projesi Ege Üniversitesi kampüs ağında uygulanmaktadır ve sistemin önemli bir kısmı tamamlanmıştır.
Remarks

prev (13) overview next (15)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente