Paper 145

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (144) overview next (146)

145 - TitleOpenBSD Projesi
AuthorsCan E. Acar, Pro-G Bilişim Güvenliği ve Araştırma Ltd.
Berk D. Demir, Meteksan Net İletişim Hizmetleri A.Ş.
PC MemberNo
Contact personCan Erkin Acar, can.acar__at__pro-g.com.tr, 312 2101494
Main Fields14. Güvenlik
16. Açık Kaynak Kodlu Sistemler
17. Ağ ve Sistem Yönetimi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsOpenBSD projesi UNIX benzeri BSD tabanlı bir işletim sistemi ve onu desteleyen yazılımların bir bütünü. Merkezi Kanada'da olan bu proje için dünyanın dört bir yanından 100 kadar bilişim uzmanı ve meraklısı kendi zamanlarında kendileri için yazılım geliştiriyorlar. Geliştiricilerin hataları güvenlik açığına dönüşmeden düzeltmek (proactive security) ve sağlam kod geliştirmek için gösterdiği özen, işletim sisteminin en güvenli işletim sistemlerinden biri olarak tanınmasını sağlıyor. Pek çok özgür ve ticari proje güvenlik alanında OpenBSD yi örnek alıyor veya kullanıyor.

OpenBSD projesinin en büyük hedefi herkes tarafından erişilip kullanılabilecek sağlam yazılım ve kod üretmek. Projenin bir parçası olarak geliştirilen OpenSSH güvenli bağlantı yazılımına bugün bütün modern işletim sistemi ve ağ cihazlarının içerisinde rastlamak mümkün. Geliştirilen yazılımların herhangi bir amaç için hiçbir sınırlamaya tabii tutulmadan kullanılabilmesi için proje BSD lisansı ile dağıtılıyor. Fikri haklarla ilgili problemlerden kaçınmak için proje patentli algoritmalar kullanılmıyor, gerektiğinde alternatiflerini geliştiriliyor.

Bu sunuşta OpenBSD projesinin yapılanmasından, felsefesinden,
urettigini teknik degerlerden ve yeni çalışmalarından bahsedilecektir. Sunuş içerisinde kullanicilardan, sistem yoneticilerine; programcilardan, bilisim guvenligi profesyonellerine kadar genis bir kitleyi ilgilendiren cesitli basliklara yer verilecektir.
Remarks

prev (144) overview next (146)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente