Paper 149

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (148) overview next (150)

149 - TitleGörüntü İşlemeye Farklı Bir Bakış
AuthorsOrhan Kesemen, KTÜ-Enformatik
Kenan GELİŞLİ, KTÜ-Enformatik
PC MemberNo
Contact personOrhan Kesemen, okesemen__at__ktu.edu.tr, (462) 3772570
Main Fields10. Temel Bilişim Eğitimi
11. Yazılım Geliştirme Ortamlari
Other Main FieldsEğitim amaçlı, Sismik ve GPR veri işlem yazılım paketi
Abstract + KeywordsGörüntü işleme, özellikle sayısal görüntü kaydının yaygınlaşmasıyla günümüzde önemini giderek artırmaktadır. Yüzyıllardır insanoğlunun görülmeyene duyduğu merak ve beraberinde getirdiği giz, insanları hala büyülemektedir. Dolayısıyla eskiden beri ülke güvenliğinde havadan elektromanyetik radarlarda, denizlerde ses dalgalarının oluşturduğu sonic dalgalara kadar bir çok kullanım alanı varken, günümüzde tıptan yer bilimlerine kadar değişik alanlarda kullanılmaya başlandı.
Görüntü işleme özellikle teknolojinin gelişmesi ve yapay zekaya temel teşkil etmesi münasebetiyle son yıllarda önemi giderek artmaktadır.
Günümüzde görüntü işleme, tıp alanında EM’den tomografiye oradan ulturasona kadar bir çok alanda kullanılır. Ülke güvenliği söz konusu olduğunda radar ve denizaltı sonic dalga taramalarında bile bir çeşit görüntü işleme söz konusudur.
Bu çalışmada, görülmeyen yeraltının ses dalgaları kullanarak (sismik), elektromanyetik dalga kullanarak (GPR), yer altının görüntüsü elde etmek için ölçümler yapılır. Elde edilen ölçülerin 2 boyutlu görüntüsünün yeraltının gerçek görüntüsünü yansıtması için görüntü üzerinde bir çok veri işlem aşamasına sokularak gerçek görüntü elde edilemeye çalışılmaktadır. Çevre etkileri ve kayıt aşamasında karşılaşılan bazı sorunlardan dolayı araziden elde edilen veriler geniş ve zor bir veri işlem aşamasında geçirilmektedir.
Buna dayanarak çeşitli amaçlar için çeşitli yöntemler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada bu veri işlem aşamalarını içeren eğitim amaçlı bir yazılım paketi hazırlanmıştır.
Bu paket C,C++ dilinde yazılmış olup Matlab betikleri ile desteklenmiştir. Gerek çizimden, gerek veri okuma ve yazmaya, ve veri işlemeye kadar bir çok bileşeni içerinde bulunduran bu yazılım benzer yazılımlara göre birçok üstün ve eksik yönleri mevcut olmasına rağmen oldukça geniş kitlelere hitap etmesi beklenmektedir.
Remarks

prev (148) overview next (150)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente