Paper 155

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (154) overview next (156)

155 - TitleKampus Ortamında Merkezi Antivirus Kurulumu
AuthorsAbdullah BAYKAL, Dicle Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personAbdullah BAYKAL, baykal__at__dicle.edu.tr, 412-2488356
Main Fields2. İstenmeyen Trafik: Spam, Virus, P2P
Other Main Fields
Abstract + KeywordsBilindiği gibi günümüzde ortaya çıkan bilgisayar virüsleri , büyük
bilgisayar ağlarını etkilemeke, özellikle de bilgisyarın yoğun olarak kullanıldıgı Üniversite kampuslerinde büyük sorunlara yol açmaktadır. Kampus bilgisayar ağlarının virus saldırılarından korunması büyük önem kazanmıştır.
Bu Bildiri de 1200 bilgisayarın kullanıldığı Dicle Üniversitesi Kampus'unde ortaya çıkan ve Kampus ağ'ının çökmesine neden olan virusler tanıtılacak , bu viruslerden kurtulmak için yapılan mücadele anlatılacaktır.
Kampus de ilk sorun Haziran-2004 de bilgisyar ağ'ının yavaşlaması ile ortaya çıktı. Bu yavaşlığın virüslerden kaynaklandığı tespit edilince bu viruslerin kullandığı 445,593,.. gibi portlar omurga switch (Alcatel 7800) üzerinde kapatılarak
sorun çözümlendi. Fakat virus yayan bilgisyarlar tespit edilemediği için sorun 1-2 ay içinde daha da büyüyerek kampus ağ'ının çökmesine neden oldu. Yapılan çalışmalara göre omurga switch'e saat'te 1 milyon virus atağı geldiği için devre dışı kaldığı tespit edildi.
Kampusdeki bu sorunun kesin çözümü için merkezi bir antivirus server kurulması kararlaştırıldı. Yapılan araştırmada F-Secure firmasının Server-Client antivirus çözümü uygun bulundu. Böylece kampus de bulunan bilgisyarlarların virus dosyalarının güncellenmesi otomatik olarak yapılmaya başlandı, atak yapan viruslerin listeleri ve grafiksel olarak durumları takip edilmeye başlanıldı.
Remarks

prev (154) overview next (156)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente