Paper 159

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (158) overview next (160)

159 - TitleUçak Bilet Rezervasyon Sistemi – JSP Uygulaması
AuthorsMehmet Çağrı Elibol, IŞIK ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Seyhun Altunbay, IŞIK ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
PC MemberNo
Contact personSeyhun Altunbay, altunbay__at__isikun.edu.tr, 0212 286 29 60/4201
Main Fields
Other Main FieldsJava Teknolojileri (J2EE J2ME)
Abstract + KeywordsInternet kullanımı hayatın her kolunda karşımıza çıkmaya başlamış bulunmaktadır. Bu zamandan sonra Internet’i göz ardı etmemiz imkansız olup, onun getirdiklerinden faydalanmamamız bireylere çok şeyler kaybettirebilir. Internet’in kullanım alanlarına baktığımız zaman, karşımıza çıkan en büyük sektör “e-ticaret” olarak gözükmektedir. E-ticaret’in bir parçası olarak bilinen ve bahsi geçen, “Uçak Bilet Rezervasyon Sistemi” projesi, Internet kullanıcılarına, daha az zaman kaybettirerek, kolayca Internet üstünden istedikleri bileti rezerve etme imkanı sunmaktadır.

Uçak Bilet Rezervasyon Sistemi, Java ve JSP tabanlı yazılmış olup, herhangi bir işletim sisteminde, her bilgisayarda bulunabilecek, Internet bağlantısı ve diğer genel özelliklerle birlikte çalışabilecek bir servistir. Bu proje, Sun One Studio ve Application Server kullanılarak yapılmış ve kullanıcının tüm istekleri düşünülerek kullanılır hale getirilmiştir. Kullanıcı ilk olarak ekranda, yeni olaylardan, indirimlerden haberdar olup,arkasından gitmek istediği şehri, yolcu sayısını ve tarihini belirterek, ve gerekli ekranları kullanarak Online biletini rezerve edebilmektedir. Projenin diğer bir özelliği de, uçuşların, uçuş güzergahlarının, uçuş tarihlerinin bir “admin” tarafından ayarlanabilmesidir. Sonuç itibari ile, Internet kullanıcılarına günlük hayatın içindeki sıkıntılarından uzak bir biçimde, stres yaratmayacak şekilde, kullanılabilirlik açısından iyi bir seviyede olan bir proje gerçekleştirilmiştir.

JSP Java Rezervasyon Uçak
Remarks

prev (158) overview next (160)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente