Paper 179

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (178) overview next (180)

179 - TitleDünya Üzerine Yayılmış Çok-Kullanıcılı Çevrim-içi Eğitsel bir Bilgisayar Oyununun Teknik Olarak Tamamlanması
AuthorsHakan Tuzun, Hacettepe Universitesi
PC MemberNo
Contact personHakan Tuzun, htuzun__at__hacettepe.edu.tr, 312-297 71 76
Main Fields9. Uzaktan ve İnternet Destekli Eğitim
13. Yeni Teknolojiler
Other Main Fields
Abstract + Keywords
Quest Atlantis (QA, http://www.QuestAtlantis.org) eğitsel faaliyetlerde bulunmak üzere öğrenenleri 3-boyutlu paylaşılan sanal bir ortama çeken eğitsel bir bilgisayar oyunudur. Oyunda oyuncular efsanevi Atlantis şehrini yaklaşan bir felaketten kurtarmaya çalışmaktadırlar. Oyunun senaryosuna göre öğrenenler “Quest” olarak adlandırılan eğitsel faaliyetleri tamamlayarak Atlantis’in bu felaketten kurtarılmasına yardımcı olmaktadırlar.

Her ne kadar Quest Atlantis’i bir bilgisayar oyunu olarak tanımlasak da onu sadece bilgisayarda kullanılan basit bir yazılım olarak düşünmek uygun değildir. Quest Atlantis daha uygun bir şekilde dünya üzerine yayılmış bir oyuncu topluluğunu ve yerel toplulukları desteklemek üzere tasarlanmış sanal bir çevre olarak tanımlanabilir. Quest Atlantis senaryosu, sanal dünyaları ve kuralları Quest Atlantis meta-oyununu meydana getirir. Quest Atlantis meta-oyun bağlamı eğitsel faaliyetler ve QA katılımcı yapıları için bir şemsiye görevi görür.

Quest Atlantis’in hem İnternet üzerinden kullanılması hem de dünya üzerine yayılmış kullanıcıları ve yerel kullanıcıları desteklemek üzere tasarlanmış oyun içindeki katılımcı yapıları karmaşık bir teknik yapı gerektirmektedir. Bu karmaşık teknik yapı içerisinde yeralan oyunun 3-Boyutlu motoru, 3-Boyut içerisindeki sanal dünyalar ve yapılar, Perl ile dinamik olarak oluşturulan bilgiler ve SQL veritabanı üzerinde tutulan oyun ve öğrenci bilgileri ahenk içinde çalışarak oyunun teknik iskeletini meydana getirmektedir. Bu teknik iskelet şu ana dek dünya üzerindeki 5000 kadar kullanıcının eğitsel faaliyetlerini başarılı bir şekilde desteklemiştir.

Sunum sırasında ilk olarak Quest Atlantis eğitsel oyunu tanıtılacak daha sonra da oyunun teknik yapısına ait yukarıdaki bileşenlerin çalışması, bu bileşenlerin birbirlerine entegre edilmesi, ve ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunların giderilmesi için izlenen yöntemler anlatılacaktır.

Anahtar Kelimeler: Eğitsel Bilgisayar Oyunları, Uzaktan Eğitim, İnternet Destekli Eğitim, Web Servisleri, Dağıtık Sistemler, Perl, 3D, Yeni Teknolojiler
Remarks

prev (178) overview next (180)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente