Paper 47

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (46) overview next (48)

47 - TitleInternet Programlama Teknikerliği Yetiştirme Programı Geliştirme
AuthorsMuhammer İLKUÇAR, SDÜ Burdur Meslek Yüksekokulu
PC MemberNo
Contact personMuhammer İLKUÇAR, ilkucar__at__sdu.edu.tr, 02482345600/151
Main Fields10. Temel Bilişim Eğitimi
Other Main Fieldsİnternet eğitimi
Abstract + KeywordsGünümüzde bilgisayar programların yeni çıkan sürümlerine bakıldığında, pek çoğunun internet ortamından ortak projeler yürütülebilmesine olanak sağlayacak şekil yazıldığını görürüz. Bu gibi programlar sayesinde zaman ve mekandan bağımsız olarak dünyanın değişik yerlerindeki kişiler ortak projeler yürütebilmektedirler. Bunun yanında pek çok bilgi, belge, haber vb. internet ortamından hedef kitleye daha esnek ve daha etkin bir şeklide ulaştırılabilmektedir. Örneğin insanlar gecenin bir saatinde bir gömlek siparişi vermeden önce kendi beden ölçülerine uygun sanal mankenler üzerinde deneyerek siparişini verebilir; veya bir araştırmacı istediği zaman diliminde deneylerini internet ortamında yapabilir ve sonuçlarını görebilir.İnternet teknolojileri sayesinde insanlar çalışmak için ofislere gitmek zorunda kalmadan her türlü işlemi evinden kahvesini yudumlarken yapabilecektir.
Ülkemizde internet teknolojilerinin nimetlerinden yeterince yararlanılamamaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi; halen bu sektörde çalışanların çoğu amatör olarak kendi çabalarıyla öğrendikleri bilgi ile bir şeyler yapmaya çalışmaktadır. Ülkemiz insanlarının internet teknolojilerinin getiri ve hazzından azami şekilde yararlanabilmesi için bu teknolojileri insanlara hizmet olarak sunabilecek ara elamanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ara eleman açığının kapatılması üzerine meslek yüksek okullarında internet ve internet teknolojilerini etkin bir şekilde kullanabilen teknikerler yetiştirilmek üzere yeni programların açılması gerekmektedir. Bu çalışmayla, meslek yüksek okullarında açılabilecek internet teknolojileri programının müfredat planı ve dersler ve ders içerikleri sunulmuştur.


Anahtar kelimeler : İnternet, web, İnternet programcılığı, internet teknolojileri
Remarks

prev (46) overview next (48)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente