Paper 56

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (55) overview next (57)

56 - TitleBilimsel İletişim ve Açık Erişim: Bilgi Erişim Sorunlarımızın Çözümünde Açık Erişimden Nasıl Yararlanabiliriz?
AuthorsYaşar Tonta, H.Ü.
PC MemberNo
Contact personYaşar Tonta, tonta__at__hacettepe.edu.tr, 0312 297 82 04
Main Fields5. Elektronik Kütüphaneler
Other Main Fields
Abstract + KeywordsBilimsel İletişim ve Açık Erişim:
Bilgi Erişim Sorunlarımızın Çözümünde Açık Erişimden Nasıl Yararlanabiliriz?

Yaşar Tonta
H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
06532 Beytepe, Ankara

Bilim insanlarının bilimsel ve entellektüel eserlerini kendi web siteleri, çalıştıkları üniversitelerin elektronik arşivleri ya da belli başlı bilimsel kurumların önbası (eprint) arşivleri aracılığıyla genellikle ücretsiz erişime açmaları bilimsel iletişim sürecinde köklü değişiklikler meydana getirmektedir. Açık Erişim (Open Access) girişimi olarak adlandırılan ve son 10 yılda giderek güçlenen bu hareket, büyük ölçüde dergi yayıncılığına dayanan bilimsel iletişim sürecini etkilemekte ve araştırmacıları, üniversite yöneticilerini, yayıncıları, kullanıcıları ve bilgi hizmeti veren kuruluşları yakından ilgilendirmektedir. Bu çalışmada Açık Erişim girişimiyle ilgili son gelişmeler kısaca özetlenmekte ve konu ülkemiz açısından çeşitli yönleriyle (bibliyografik denetim, metadata, arşivleme, bilgi ekonomisi, alt yapı, vd.) ele alınarak tartışılmaktadır.
Remarks

prev (55) overview next (57)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente