Paper 62

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (61) overview next (63)

62 - TitleİNTERNET DESTEKLİ SERA OTOMASYONU
AuthorsTUNCAY AYDOĞAN, SDÜ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
ABDÜLKADİR ÇAKIR, SDÜ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
HAKAN ÇALIŞ, SDÜ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
PC MemberNo
Contact personHakan ÇALIŞ, hcalis__at__tef.sdu.edu.tr, 2462111345
Main Fields20. Tarımsal Bilişim
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖZET
Bilgisayar ve internetin kullanılması ile tarımsal üretimin gerçekleşmesindeki gerekli ortam yapay olarak oluşturulması amaçlanmaktadır. Oluşturulan ortamın kontrolü tek bilgisayar üzerinden uzaktan erişimle sağlanmaktadır. Böylece tüm işlemler gerçek zamanlı olacak ve optimum tasarruf sağlanacaktır.

Geliştirilen sistem sayesinde uzak bir PC’den web arabirimi ile seradaki bilgisayara erişim sağlanaktadır. Serada bulunan sensörlerden alınan bilgiler paralel port aracılığıyla giriş verisi olarak veri tabanına alınıp işlendikten sonra sistemin kontrol durumları belirlenir. Sera sistemindeki uygun ortamın korunması ve kontrol altında tutulması için program tarafından seçilen cihazlar tekrar paralel port ile aktif hale getirilir. İnternet üzerinden kontrol için web arabirim yazılımı için PHP kullanılmıştır.

Bu çalışmada, tasarlanan elektronik devre ile Access veri tabanına alınan anlık değerler, yine Access veri tabanında bulunan ve daha önce kullanıcı tarafından girilmiş ideal değer aralıkları ile karşılaştıran Delphi ile yazılmış bir sera otomasyon sistemi oluşturulmuş ve bir model üzerinde test edilmiştir. Sisteme uzaktan kontrol amaçlı erişimi sağlamak için Dreamweaver ve PHP ile hazırlanan web ara birim programı eklenmiştir. 8 bitlik veri girişi daha hassas ve geniş veri elde edilmesini sağlamış, şifreleme yöntemi ile kullanıcı için daha güvenli bir ortam oluşturulmuş, gerçek değerlerin programlama içerisinde tutulması sağlanmış ve tüm değerlerin grafiksel analizi yapılmıştır. Aynı zamanda internet üzerinden şifre girişi ile istenildiği zaman veriler değiştirilip yeni veriler eklenebilmekte, listeleme yapılabilmekte ve istenen değerlerin çıktısı alınabilmektedir.

Anahtar sözcükler:Sera Otomasyonu,Internet,Delphi
Remarks

prev (61) overview next (63)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente