Paper 7

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (6) overview next (8)

7 - TitleElektronik Bankacılıkta Güvenlik Analizi: Vaka Çalışmaları
AuthorsArzu Baloğlu, Marmara Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personArzu Baloğlu, abaloglu__at__eng.marmara.edu.tr, 05326802208
Main Fields14. Güvenlik
Other Main Fields
Abstract + Keywords1990 larda başlayan internet bankacılığı ile müşteriler bankacılık işlemlerini internet ile yapmaya başladılar. Şimdi çoğu bankalar, geleneksel bankacılık hizmetlerinin yanında internet bazlı hizmetleri sunuyor. İnsanlar artık bankalardaki hesap numaralarıyla ilgili işlemleri her an, her yerden kolaylıkla gerçekleştiriyor.

Güvenlik, işletmeler için sonsuz bir kavramdır. Verinin depolanması ve iletilmesi tüm işletmeler açısından çok önemlidir. Ancak elektronik bankacılıkla işlem yapılması beraberinde güvenlik sorunlarını da getirir. İnsanların güvenlik içinde internet bankacılığı yapmalarını sağlamak amacıyla, bankalar sürekli güvenlik teknolojileri üzerine araştırma yaparlar. Pazarda geliştirilmiş ve devam etmekte olan birçok güvenlik teknolojileri vardır.

Bu makalede, öncelikle elektronik bankacılığın sorunları, güvenlik ile ilgili güncel durumlar, ve bu konuda geliştirilmiş teknolojilere yer verilecektir. Daha sonra ise makaleye ülkemizin internet bankacılığındaki son durumu ve güvenlik ile ilgili bir araştırma çalışması dahil edilecek. Son bölümde, ülkemizin bazı önemli bankalarının güvenlik ile ilgili sorularına verilen cevapların toparlanıp, analiz edildiği bir değerlendirme bölümü yer alacaktır.


Anahtar Kelimeler: elektronik bankacılık, güvenlik, analiz, teknoloji, kıyaslama
Remarks

prev (6) overview next (8)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente