Paper 74

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (73) overview next (75)

74 - TitleKULLANICI TAKİP GÜVENLİK PROGRAMI : OBSERVER
AuthorsBÜLENT YÜCESOY, İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
HAKAN VELİOĞLU, İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
PC MemberNo
Contact personBÜLENT YILDIZ, ybulent__at__itu.edu.tr, 212-2853930
Main Fields3. Kurumsal İnternet Politikları
6. Üniversite Bilişim Sistemleri
17. Ağ ve Sistem Yönetimi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsLinux sistemleri kullanan kullanıcıların çalıştırdıkları komutlara ve tanımladığınız çeşitli kriterlere göre puanlama yapılıp; bu puanlara göre kullanıcıları ayırt edip, tehlikeli gördüğü kullanıcılar hakkında işlem yapan (ör: sistem yöneticisine mail atma / kullanıcıya login mesajı koyup ikaz etme vb.. ) kullanıcı takip sistemidir.
Program servis olarak çalışmaktadır , konfigürasyon dosyası mevcuttur. Sistem yöneticisi konfigürasyon dosyasında istediği değişikliği yapıp , servisi yeniden başlatarak yeni yaptığı değişimden itibaren sistemin çalışmasını sürdürmesini sağlayabilir.
Web sayfası üzerinden de gerek yönetim gerek de detaylı grafiksel izleme yapılabilinmektedir. Sistem her türlü bilgiyi detaylı olarak log tutmaktadır.
Programın şu an için İngilizce , Türkçe , Almanca desteği vardır. Programı kurarken dili ayarlayarak; tüm program kodlarının içindeki açıklamaları , ekran çıktılarını , yardım mesajlarını seçilen dile göre yazılmış olarak bulabilmek mümkün olacaktır. Ayrıca her dil için varsayılan olarak paketlenmiş rpm leri bulmak da mümkündür.
Remarks

prev (73) overview next (75)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente