Paper 76

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (75) overview next (77)

76 - TitleAğ Kullanımının Denetlenmesi
AuthorsDr. Attila Özgit, ODTU / Pro-G Ltd. Şti.
Dr. Can Erkin Acar, Pro-G Ltd. Sti.
PC MemberYes
Contact personR. Baris Arkis, info__at__pro-g.com.tr, +90-312-210-1494
Main Fields2. İstenmeyen Trafik: Spam, Virus, P2P
3. Kurumsal İnternet Politikları
6. Üniversite Bilişim Sistemleri
7. Ulusal ve Kurumsal Ağ Yapıları
12. Üniversite Bilişim Sistemleri
14. Güvenlik
15. İnternet Servislerinin Çalıştıırlması
17. Ağ ve Sistem Yönetimi
18. Kampus Bilgisayar Ağları
Other Main Fields
Abstract + KeywordsKurumların internet servislerini iş süreçlerin dahil etmeleri gittikçe daha sık rastlanan ve daha çeşitlilik ve derinlik kazanan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulama beraberinde kurum personelinin kişisel bilgisayarlarından internet kaynaklarına serbestçe erişimini de getirmektedir.

Bu noktada, kaynak kullanımının kurum beklentilerine ve politikalarına uygunluğu, kişilerin bilerek veya bilmeyerek internet üzerinde yasal olmayan kullanımlarda bulunmaları, bilişim güvenliğini tehdit eden araç ve programların kurumsal yapıya yönelik bir tehdit haline gelmeleri gibi noktalarda ciddi bir denetim ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Bu eğitim önerisi kapsamında, ağ kullanımının belirlenen politikalara uygunluğunu sağlama, trafik biçimlendirme, servis önceliklendirme, içerik filtreleme, bant genişliği yönetimi gibi teknolojilere değinilerek, bu teknolojilerin kurumsal bir ağ yapısının amaca uygun kullanımını denetim altına alacak şekilde etkinleştirilmesini sağlayacak yol gösterici bilgilerin verilmesi amaçlanmaktadır.
RemarksÖngörülen eğitim süresi 3 saattir.

prev (75) overview next (77)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente