Paper 10

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (9) overview next (11)

10 - TitleElektronik Hasta Kayıt Sistemi Uygulaması
AuthorsAyhan Istanbullu, Mugla Universitesi
Suleyman Burcin Suyun, Mugla Universitesi
PC MemberNo
Contact personAyhan istanbullu, iayhan_at_mu.edu.tr, 252 211 1724
Main Fields16. Medikal Bilişim
32. Veri Tabanı ve Yönetimi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsElektronik hasta kayıt sistemleri, hastaların sağlık durumunu sürekli kayıt altında tutmakta ve hastanın takibini kolaylaştırmaktadır.

Halen tasarım ve geliştirilme aşamasında olan bu sistemde hastabaşı monitorlerinden alınan bilgiler toplanarak bir bilgisayara iletilmektedir. Bilgisayardaki bu bilgiler SQL server'a webservisler ile kayıt edilir. Kayıt edilen bilgiler Internet / Intranet den ISS ile yayımlanabilir. Önerilen sistemde sağlık çalışanı veya hasta yakınının mobil cihazlar veya PC üzerinden sisteme erişebilmesi hedeflenmiştir.

Bu çalışmada hasta, hemşire ve doktor arasındaki bağlantıyı hızlandırmak ve en kısa sürede hastaya müdahele edilebilmesine imkan vermek amaçlanmıştır. Böylece sağlık kuruluşlarında yoğunluktan dolayı oluşan gecikmenin önüne geçilebilmesi umulmaktadır.

RemarksKonuya taraf olan uzmanların (doktor, hemsire, programcı ve geliştiricilerin) katkı, yorum ve eleştirilerini bekliyoruz. çalışmamızın yönlendirilmesi açısından yararlı olacağını umuyoruz.

prev (9) overview next (11)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente