Paper 121

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (120) overview next (122)

121 - TitleWeb Madenciliği ve Access Dosya Analizi
AuthorsAbdullah BAYKAL, Dicle Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personAbdullah BAYKAL, baykal_at_dicle.edu.tr, 4122488356
Main Fields30. Veri Madenciliği
Other Main Fields
Abstract + KeywordsVeri madenciliği ile büyük veri yığınlarından oluşan database sistemleri içerisinde gizli kalmış bilgilerin çekilmesi sağlanır. Bu işlem, istatistik, matematik disiplinleri, modelleme teknikleri, database teknolojisi ve çeşitli bilgisayar programları kullanılarak yapılır. Veri madenciliği büyük miktarda veri inceleme amacı üzerine kurulmuş olduğu için veri tabanları ile yakından ilişkilidir. Gerekli verinin hızla ulaşılabilecek şekilde amaca uygun bir şekilde saklanması ve gerektiğinde hızla ulaşılabilmesi gerekir. Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanan veri ambarları günlük kullanılan veri tabanlarının birleştirilmiş ve işlemeye daha uygun bir özetini saklamayı amaçlar.
Veri madenciliği uygulamalarından biri olan web madenciliği, web verileri üzerinde veri madenciliği fonksiyonlarını yerine getirir ve web içerik madenciliği ile web kullanım madenciliği gibi iki bölüme ayrılır.

Bu çalışmada web erişim günlükleri kullanılarak saldırı tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla yapılan çalışma ile Dicle Üniversitesi web/mail sitesi günlükleri uzerindeki erişim desenleri yorumlanmıştır. Sonuç olarak saldırı amaçlı erişimler bulunmaya çalışılmıştır.

Remarks

prev (120) overview next (122)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente