Paper 224

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (223) overview next (225)

224 - TitleEclipse Web Tools Platform Projesi
AuthorsNaci Dai, Eteration A.Ş.
PC MemberNo
Contact personNaci Dai, naci.dai_at_eteration.com, +90 212 328 0825
Main Fields2. Açık Kaynak Kodlu Sistemler
7. İnternet Servislerinin Çalıştırılması
11. Yazılım Geliştirme Ortamlari
12. Yeni Teknolojiler
14. Temel Bilişim Eğitimi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsEclipse Web Tools Platform (WTP) projesi 2004 yılı temmuz ayında oluşturulmuş ve Eclipse yazılım vakfı altındaki dört temel projeden birisidir. Eclipse Vakfı açık kaynaklı yazılım ile uygulama platformları ve uygulama geliştirme alt yapıları oluşturmayı hedeflemektedir. Eclipse projesi kuruluşundan bu yana çok önemli hedefler ulaşmış, sadece 2005 yılında indirilmiş 42 ülkede mirror sunucularda 35 milyonu üzerinde indirilmiştir.

WTP projesi açık sistem ve standartlara dayalı, XML, XSD, HTML, Web Servisleri, WSDL, JSP, J2EE Uygulama Sunucuları vb. gibi Web teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen uygulama geliştirme aktivitelerini ve gereçlerini konsolide eden hem son kullanıcılara gereçler, hem de ürün yada proje geliştirmek amacı ile platform arayışında olan kurum ve projelere alt yapı sağlamayı hedefleyen bir açık yazılım projesidir.

Bir Türk yazılım kuruluşu olan eteration a.ş. açık yazılım temeli çözüm ve ürünler geliştirmektedir. 2002 yılından bu yana ObjectWeb ve Eclipse konsorsiyumlarının kurumsal üyesi olup, aktif olarak Lomboz, WTP ve STP projeleri gibi uluslararası alanda kabul görmüş projelerin üretiminde yer almaktadır. WTP projesi kapsamındaki JavaEE Standard Tools projesinin liderliğini de kurumuz yürütmekte proje IBM, BEA, Oracle ve SAP gibi kurumlar tarafından yeni nesil ürün aileleri geliştirmek için kullanılmaktadır. Bu projelerdeki çalışmaları ile Avrupa Birliği ITEA/EUREKA programı tarafında desteklenen tek ve ilk Türk yazılım kurumudur.

Sunumumuzda WTP projesi ve mimarisi çalışmaları aktarılacak ve proje ile ilgili demonstrasyonlar yapılacaktır.
Remarks

prev (223) overview next (225)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente