Paper 28

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (27) overview next (29)

28 - TitleERP ÖNEMİ UYGULAMADA KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
AuthorsCoşkun Telciler, Pamukkale Universitesi
PC MemberNo
Contact personCoşkun TELCİLER, ctelciler_at_pamukkale.edu.tr, 02582125555
Main Fields
Other Main FieldsERP
Abstract + KeywordsBu yazımızda günümüzün popüler yazılım sistemlerinden ERP sistemleri hakkında çeşitli öngörülerde bulunacağız. ERP sistemlerinin ülkemizde başta MRP/II olarak kullanılmaya başladığını göz önüne alırsak neredeyse 15 yıllık bir geçmişi var. Ne yazık ki bu kadar uzun sürede yüzlerce şirkette satın alınmış, kurulmuş olmasına rağmen beklenen verim pek çok şirkette elde edilememiştir. Bunun nedenlerini aşağıda bulacaksınız. Bu yazımızda önce ERP sistemlerinin kısa bir tanımını yapıp, getirilerinden söz edecek sonra bu sistemler hakkında uygulamalardan kaynaklanan sorunları ele alacağız. Daha sonra ideal bir uygulamanın nasıl olması gerektiğini açıklayacağız.

Sonuç olarak her zamanki gibi şunu öne süreceğiz. Önemli olan teknolojiyi satın almak değildir. Önemli olan teknolojiyi en verimli, en katma değerle yeniden üretmektir. En son teknolojik yeniliklerin ithal edilmesi ülkemize bir şey kazandırmayacaktır, kazandırmadığı görülmektedir. Yazılım sistemlerini de bu şekilde değerlendirmek kaçınılmazdır.


Anahtar kelimeler

ERP
MRP II
CRM
e-ticaret
üretim sistemleri
Remarks

prev (27) overview next (29)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente