Paper 73

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (72) overview next (74)

73 - TitleWEB DÜNYASINDA YENİ BİR YAKLAŞIM: AJAX
AuthorsMehmet Süleyman YILDIRIM Yıldırım, Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Bilgisayar Eğitimi Bölümü
Ecir Uğur Küçüksille, Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Bilgisayar Eğitimi Bölümü
PC MemberNo
Contact personMehmet Süleyman YILDIRIM, msy_at_sdu.edu.tr, 05557105614
Main Fields12. Yeni Teknolojiler
Other Main FieldsWeb Teknolojileri
Abstract + KeywordsÖZET
Gelişen teknolojiye paralel olarak artık internet kullanıcıları web sayfalarının da masaüstü programları gibi çalışabilmesini istemektedir. Bu doğrultuda web dünyasının tanıştığı yeni bir teknoloji de AJAX (Asenkron Javascipt ve XML) tır. AJAX web sayfalarının tamamen yenilenmeden çalışabilmesini sağlayan ve birkaç teknolojiyi içeren yeni bir yaklaşımdır. Bu çalışmada AJAX teknolojisi hakkında bilgi verilmiş ve kullanımı küçük bir uygulama ile örneklenmiştir.
ABSTRACT
According to developing technology Internet users wants the web pages run like desktop programs. In this situation the web world meets a new technology: AJAX(Asynchronous Javascript and XML). AJAX is a new approach that includes many technologies and can run web pages without refreshing the whole page. In this study infomation about AJAX technology has been given and the usage of it is sampled with a basic code.
Anahtar Kelimeler: AJAX, Asenkron JavaScript ve XML, XMLHTTPRequest.
Remarks

prev (72) overview next (74)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente