Paper 89

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (88) overview next (90)

89 - TitleAKILLI KART TEKNOLOJİSİ İLE GÜVENLİK VE KONTROL UYGULAMASI GELİŞTİRME
AuthorsEcir Uğur Küçüksille, Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik-Bilgisayar Eğt.Bölümü
Abdülkadir Çakır, Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik-Bilgisayar Eğt.Bölümü
Hakan Çalış, Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik-Bilgisayar Eğt.Bölümü
PC MemberNo
Contact personEcir Uğur Küçüksille, ecir_at_sdu.edu.tr, 02462111483
Main Fields27. Otomasyon Sistemleri
28. Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖZET

Bu çalışmada okullarda veya çeşitli kurumlarda giriş-çıkışların hızlı ve güvenli bir şekilde kontrol edilmesini sağlamak veya öğrenci yoklamalarını etkin bir biçimde yapmak amacıyla akıllı kartların kullanımı için bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılımda bilgiler sürekli olarak arşivlenmekte ve gerektiğinde hızlı erişim sağlanmaktadır. Geliştirilen sistemde tüm bilgiler akıllı kart okuyucu tarafından okunmakta ve bir yazılımla ekranda görüntülenmektedir. Sistem yöneticisi programı kullanarak istenilen saat dilimi içerisinde kurumda yer alan kişileri bir rapor halinde alabilmektedir.
Sistem ders esnasında alınan yoklamalarda zaman tasarrufu ve daha güvenli bir şekilde kayıtlara geçmesini sağlamaktadır. Kullanılan akıllı kart kendi içerisinde elektronik imza, elektronik cüzdan ve 128 bit şifreleme özelliklerini de barındırdığından okul içerisinde yapılabilecek her türlü harcamalarda rahatlıkla kullanılabilir.

ABSTRACT

The purpose of this study is providing a facility for the security by recording the entrances of the staffs or students using smart card technologies and visual programming language. .It is also used for quick and safe record of the course attendances.
To do this all persons are provided special smart cards having personal numbers. Everyone provides their cards during the each entrance. The program keep records systematically all personal identifications with date and time stamp for each entrance.
The project is organized for two different purposes one of these is providing security and the other is recording the course attendances.
The system operator can get the report about the records of the building entrances at any time.

Anahtar Kelimeler: Akıllı kart, güvenlik, otomasyon
Remarks

prev (88) overview next (90)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente