Paper 39

Generated: Sun Jan 13 09:03:04 2002

prev (38) overview next (40)

39 - TitleEĞİTSEL İÇERİKLİ TÜRKÇE WEB KAYNAKLARININ AKREDİTASYONU İÇİN BİR MODEL ÖNERİSİ
AuthorsSelçuk Karaman, Atatürk Üniversitesi, K.Karabekir Eğitim Fakültesi
PC MemberNo
Contact personSelçuk Karaman, skaraman@atauni.edu.tr, 4422314037
Main Fields
Other Main FieldsAccreditaion of Instructional Web Sites

Abstract + KeywordsGüncel ve doyurucu bilgiye ulaşmak için basılı kaynakların yanı sıra İnternet’in çok geniş bir bilgi kaynağı olduğu varsayımıyla, eğitimle ilgili kişiler (öğrenciler, öğretmenler) bu gereksinimlerini İnternet’ten, özellikle web sayfalarından karşılamaya yönelmişlerdir.
Eğitim amaçlı kullanımının bu denli artmış olmasında aranan kaynaklara fiziksel erişim zorunluluğunun olmaması, daha kolay arama tarama yapılabilmesi gibi nedenler sayılabilir. Ancak, İnternet üzerinde herkes bir sayfa oluşturabildiği ve denetimsiz olarak serbestçe yayımlayabildiği bir ortamda gözden kaçırılmaması gereken nokta web üzerindeki tüm bilgilerin eğitim amaçlı kullanıma uygun olmadığıdır. Dahası bu tür sayfaların içerisindeki bilgilerin uygun olup olmadığından sorumlu tutulacak kişi veya kuruluş yoktur.(Janicke, 1997 ) Web üzerindeki bilgileri komşumuzdan, arkadaşımızdan, TV-radyo dan edindiğimiz bilgilere benzetmiş ve kesinlikle bir değerlendirme sisteminin gerekliliğini vurgulamıştır.
Web sayfalarını içerik değerlendirmesi ve değerlendirme ölçütleri üzerine bir çok çalışma yapılmış, hatta onlarca değerlendirme modeli öne sürülmüştür. Bu çalışmaların pek azı eğitsel amaç için yapılmış olsa da bu çalışmaların sonucunda ortaya konulan ölçütlerle bilgiye ulaşmaya çalışanlar baş başa bırakılmıştır. İnternet denizinde yapayalnız kalan araştırmacı bilginin doğruluğu, güvenilirliği, uygunluğunu tespit etmekte güçlük çekeceği gibi bilgi çöplüğünde kaybolması da olasıdır. Yediden yetmişe herkesin bilgiyi arayan kitle olabileceği göz önüne alındığında sadece nitelikli web sitelerinde bulunması gereken ölçütün belirtilmesi yeterli olmayacağı kanısındayız.
Bu çalışmamızda eğitsel içerikli web sitelerinde bulunması gereken standartları belirleyen, bu tür kaynakların niteliğini artırmaya yardımcı olan, en önemlisi, bazı değerlendirmelerden geçmiş olan web sitelerinin içerik tanımlarını ve adreslerini yayınlayan, öğretmen ve öğrencilere rehberlik edecek bir akreditasyon kurulu ve bu kurulun faaliyetlerini yürüteceği, doğru ve güvenilir bilgiye erişmek isteyenler için ilk uğrak yeri konumunda olacak eğitim portalı niteliğinde bir web sitesi oluşturulması önerilmiştir. Bu çerçevede, hakem komiteleri, güncelleştirme , adreslerin sunulması, değerlendirme gibi aşamalar anlatılmıştır.
Anahtar Kelimeler: akreditasyon, web sitesi, değerlendirme, öğretim
Key words: accreditation, web sites, evaluation, instruction
RemarksBildiri Sunumu
Paper Presentation

prev (38) overview next (40)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente