Paper 17

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (16) overview next (18)

17 - TitleUzaktan Eğitim'de Yahoo Platformu
AuthorsKutlay Kağan Şanlı, SDÜ Teknik Eğitim Fakültesi - Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği Bölümü
PC MemberNo
Contact personKutlay Kağan Şanlı, kutlayka@yahoo.com, 0246.211 13 45
Main Fields9. Uzaktan Egitim
10. Internet Destekli Egitim
Other Main Fields
Abstract + KeywordsUzaktan Eğitim'de Yahoo Platformu

Kutlay Kağan Şanlı, kutlayka@yahoo.com
SDÜ Teknik Eğitim Fakültesi - Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği Bölümü


Web portalı Yahoo'nun Groups servisi, uzaktan eğitim platformu olarak kullanılabilmektedir. Varolan uzaktan eğitim platformları ile çoğu yönden benzerlikler göstermekte, bir kaç avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır.

En önemli üç avantajı, sitelerin içeriklerinin herkese açılabilmesi, üniversiteler arası ortak çalışmalarla bilgilerin bir site üzerinde birleştirilmesine imkân vermesi, her eğitimcinin ücretsiz olarak kendi sitesini açabilmesidir. Üniversite platformlarında, resmi formaliteler nedeniyle üniversiteler arası veya iş dünyasından katılımların olması zordur. Uzaktan eğitime başlamanın en büyük zorluğu olan, hazırlık aşamasının uzun sürmesi sorunu da yoktur.

"uzaktanegitim.tk" adresinde, Yahoo platformunun kullanımını ve her türlü ayrıntısını anlatan, kendisi de bir uzaktan eğitim sitesi olan site hazırlandı. Yahoo platformu üzerinde açılmış olan 7-8 kadar siteye ve başka platformlardaki 10-15 kadar serbest erişimli siteye bağlantılar verildi.

Google tarafından da kullanılan, Açık Dizin Projesi'nde, Eğitim kategorisinin altında Uzaktan Eğitim isimli bir kategori oluşturuldu. Bu kategoriye üniversitelerin sistemleri, ticari hizmet veren firmalar, ilgili devlet kuruluşları ve toplam 35 kadar olmak üzere ilgili diğer siteler kaydedildi. Bu kategori uzaktan eğitimcilerin birbirlerini tek bir nokta üzerinden bulabilmelerini sağlayacaktır.


Anahtar kelimeler:
uzaktan eğitim, eğitim grupları, yahoo groups, google açık dizin kategorisi
Remarks

prev (16) overview next (18)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente