Paper 3

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (2) overview next (4)

3 - TitleEntegre Hastane Bilgi Yönetim Sistemi
AuthorsTaner Güneş, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı
PC MemberNo
Contact personTaner Güneş, drtgunes@gop.edu.tr, 532-2940499
Main Fields5. Medikal Bilisim
Other Main Fields
Abstract + Keywords Günümüzde bilgisayarlar; değişik sektörlerde bilginin yönetilmesi ve hizmete ait işleyiş mekanizmalarının düzenlenerek standardize edilmesi için kullanılmaktadırlar. Bu sayede hizmet kalitesinin standardize edilmesi ve artırılması amaçlanmaktadır. Bilginin yönetilmesi ve işleyiş mekanizmalarının standardize edilmesinin en çok ihtiyacının duyulduğu hizmet sektörlerinden bir tanesi de sağlık sektörüdür. Sağlık sektöründe ana hizmetlerin verildiği yerlerin başında hastaneler gelmektedir.
Hastaneler de bilgisayarlı bilgi yönetim sistemleri hem bilginin (günlük tıbbi, bilimsel ve mali) yönetilmesi ve hem de iş akışlarının (günlük çalışma sistemi içinde) düzenlenmesi ve yönetilmesi amaçları ile kullanılabilirler. Burada amaç günlük iş akışı düzeni içinde oldukça sofistike ve fazla tıbbi bilginin kaydedilmesinin, düzenlenmesinin, tüm birimlerce paylaşılmasının ve işlenmesinin sağlanması ve hastane idari, mali ve istatistiksel bilgilerinin düzenlenmesinin sağlanmasıdır.
Ana hatları ile bahsedilen amaçların elde edilmesi amacı ile Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde halen kullanılmakta olan Entegre Hastane Bilgi Yönetim Sisteminin kurulması, geliştirilmesi, çalıştırılması ve yönetilmesi ile ilgili çalışmalar sunulmuştur.

Anahtar kelimeler : hastane, bilgi yönetim sistemi, bilgisayar
RemarksMedikal Bilişim altında hastane bilgi yönetim sistemleri tartışılabilir.

prev (2) overview next (4)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente