Paper 80

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (79) overview next (81)

80 - TitleHÜCRESEL ERİŞİM, ATM VE KABLOSUZ AĞ ALTYAPISI: GELECEĞİN BİLGİSAYAR AĞ UYGULAMASI VE UYGULAMA ÖNERİLERİ
AuthorsRİFAT ÇÖLKESEN, BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
YASİN KAPLAN, TİKS İLETİŞİM A.Ş.
AHMET ACAR, SETRA A.Ş.
PC MemberYes
Contact personRİFAT ÇÖLKESEN, colkesen@beykent.edu.tr, 212-872 64 37
Main Fields2. Kampus Bilgisayar Aglari
7. Ulusal ve Kurumsal Ag Yapilari
13. Yeni Teknolojiler
Other Main Fields
Abstract + KeywordsBu bildiride klasik ağ uygulamasından yeni nesil ağ uygulamalarına geçiş modeli ele alınmaktadır. Klasik ağ uygulaması LAN, WAN, kampüs ağ ve uzak bağlantı olarak sınıflandırılmaktadır. Yeni nesil ağ uygulamasında, ağ altyapısı olarak, sınıflandırma omurga ağ ve bu omurgaya hücresel erişim şeklinde olacaktır. Uygulama düzeyinde olarak ta kişisel alan ağları (PAN), ailesel alan ağları (FAM) ve ticari alan ağları (CAN) gündeme gelecektir. Kişisel alan ağları halıhazırda literatürde adı sıkça geçmeye başlayan kavramdır; ailesel alan ağları ve ticari alan ağları üzerinde çalıştığımız kavramlardır.

Geleceğin bilgisayar ağ uygulaması, omurga ve bu omurgaya kablosuz hücresel erişim şeklinde gelişmeye doğru gitmektedir. Omurga kurulması için de ana teknolojisi ATM’dir. Yerelde hücresel erişim ise sistemlerin omurgaya bağlanmasını sağlayacak coğrafi anlamda hücresel erişimdir. Böylesi bir uygulamada komple ağa bağlanan uç sistemler fiziksel olarak çok farklı yerlerde olsa bile sanal tanımlamalarla aynı yerel ağın üyeleri olabilmektedir. Böylece LAN kavramı değişmekte, sanal tanımlamalı Ailesel Alan Ağları (family Area Network), Kişisel Alan Ağları (Personal Area Network) ve Ticaret Alan Ağları (Commerce Ares Network) gibi ağ uygulamaları gündeme girecektir.

Böylesi bir uygulama üzerine araştırmalar devam etmektedir. Çalışmamız, böylesi dağıtık kullanıcıların olduğu bir ağda klasik LAN’larda sunulan hizmetlerin sunulabilmesi için çıkacak sorunların giderilmesi üzerine olmaktadır. Sorunlardan birisi yayın (broadcasting) ve çoklu dağıtım gereksiniminin omurga ağının trafiğini fazla arttırmadan yapılabilmesidir.

Remarks

prev (79) overview next (81)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente