Paper 81

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (80) overview next (82)

81 - TitleTıp Eğitiminde Bilişim Teknolojileri Kullanımı
AuthorsM. İ. Safa Kapıcıoğlu, Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi
Mustafa Bulun, Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi
PC MemberNo
Contact personMustafa Bulun, mbulun@selcuk.edu.tr, 0 332 241 21 81
Main Fields5. Medikal Bilisim
9. Uzaktan Egitim
10. Internet Destekli Egitim
Other Main Fields
Abstract + KeywordsTıp Eğitiminde Bilişim Teknolojileri Kullanımı
M. İ. Safa Kapıcıoğlu, Prof. Dr.* – misk@selcuk.edu.tr
Mustafa Bulun, Dr.* – mbulun@selcuk.edu.tr

*Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi

Tıp eğitimi uzun ve aynı zamanda maliyeti oldukça yüksek bir eğitimdir. Genel tıp eğitiminden sonra belirli alanlarda uzmanlık ve üst uzmanlık eğitimleri alınmaktadır. Bu eğitimler toplam olarak 7-15 yıl sürmektedir. Oysa, tıp bilgileri 3-4 yılda ikiye katlanmakta, hatta eğitim sürecinde bile bilgiler 2-3 katına çıkmaktadır.
Eğitimin bu kadar önemli olduğu bu alanda bazı zorluklar bulunmaktadır. Öncelikle öğrenilmesi gereken bilgilerin somut olarak kavranmasının zorluğunun yanısıra bu bilgilerin gerçek ortamda denenmesi de insan yaşamı ile ilgili olmasından dolayı çeşitli engeller içermektedir. Dolayısıyla ile bilişim teknolojileri uygulamalarının tıp eğitiminde kullanılması kaçınılmazdır.
Tıp eğitiminde kullanılan bilişim teknolojilerinin kapsamı çok geniş olmakla birlikte, ağırlıklı olarak; simülatörler, sanal gerçeklik uygulamaları, web tabanlı eğitim, mobil cihazlar aracılığı ile eğitim, multimedia eğitim CD’lerinin kullanımı, yapay zeka uygulamaları sayılabilir.
Bilgi, iletişim ve değişim çağını yaşayan günümüz dünyasında modern tıp eğitimi veren birçok üniversitede bilişim teknolojileri uygulamaların geliştirilmesi ve kullanılması yönünde önemli çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmamız kapsamında tıp eğitiminde bilişim teknolojileri kullanımına ilişkin çalışmalar, elde edilen kazanımlar ve karşılaşılan güçlükler incelenmektedir. Ayrıca bu konuda yapılan çalışmalardan da örnekler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler: Tıp Eğitimi, Bilgisayar Destekli Eğitim, Sanal Gerçeklik, Tıp Bilişimi, Tıbbi Simülatörler, Web Tabanlı Tıp Eğitimi
Remarks

prev (80) overview next (82)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente