Paper 53

Generated: Tue Feb 17 20:10:05 2004

prev (52) overview next (54)

53 - TitleE – Öğrenme Süreçlerinde Açık Kodlu Yazılımların Kullanılması
AuthorsMehmet Emin MUTLU, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi BDE Birimi
Can GÜLER, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi BDE Birimi
PC MemberYes
Contact personSalih GÜMÜŞ, sgumus__at__bilgi.aof.edu.tr, 05055037691
Main Fields10. Internet Destekli Eğitim
16. Açık Kaynak Kodlu Sistemler
Other Main Fields
Abstract + KeywordsGünümüzde e-öğrenme, taşıdığı eğitsel potansiyel nedeniyle giderek artan oranda yükseköğretim kurumlarında ilgi görmeye başlamıştır. E-öğrenmede tasarım, gerçekleştirme ve uygulama süreçlerinin maliyeti geleneksel öğrenme ortamlarına göre daha yüksektir. Bu maliyetin önemli bir bölümü yaratıcı çalışma ağırlıklı olmasından dolayı işgücü maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Diğer önemli maliyet bileşeni ise kullanılan yazılımların edinme maliyetidir. Yüksek maliyetler e-öğrenmeye yönelik ilginin aynı oranda uygulamaya dönüşmesini engellemektedir.
E-öğrenme süreçlerinde maliyetleri düşürmenin en etkili yöntemlerinden birisi açık kodlu yazılımların kullanılmasıdır. E-öğrenme projelerinin tasarımı, gerçekleştirilmesi ve uygulanması süreçlerinin her aşamasında ihtiyaç duyulan yazılımların her birisi için açık kaynak kodlu ya da ücretsiz bir çok yazılım bulmak olanaklıdır. Bu çalışmada; e-öğrenme tasarımında, içerik yönetiminde ve sunucularda kullanılabilecek açık kodlu ya da ücretsiz dağıtılan yazılım çeşitleri incelenmekte ve değerlendirilmektedir.

Anahtar sözcükler : E-öğrenme, açık kodlu yazılım, internet destekli eğitim
Remarks

prev (52) overview next (54)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente