Paper 137

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (136) overview next (138)

137 - TitleENGINE-AÇIK KAYNAK KODLU FORM SİHİRBAZI
AuthorsEmrah YENİLMEZ, Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Uygulama Araştırma Merkezi
Zeynel CEBECİ, Çukurova Üniversitesi Enformatik Bölümü
Cengiz AYTUN, Çukurova Üniversitesi Kozan Meslek Yüksekokulu
PC MemberNo
Contact personEmrah YENİLMEZ, ceylan__at__cu.edu.tr, 0322-3386084-2753
Main Fields6. Üniversite Bilişim Sistemleri
11. Yazılım Geliştirme Ortamlari
12. Üniversite Bilişim Sistemleri
13. Yeni Teknolojiler
16. Açık Kaynak Kodlu Sistemler
Other Main Fields
Abstract + KeywordsWeb tabanlı uygulamalarda geliştirirken veri toplama ve işleme süreci işlemin büyük kısmını oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında ve düzenlenmesinde form adı verilen bileşenler kullanılmaktadır. Formlar ise sihirbazlar kullanılarak hazırlanabilmekte ve buna bağlı olan diğer işlemler otomasyona bağlanabilmektedir. Bu uygulama geliştiricilerin daha etkili bir şekilde çalışmalarını sağlamaktadır.

Bu çalışmada php script dili ile çalışan bir motor tanıtılmıştır. Geliştirilen motor MySql ve Postgresql Veri Tabanı Yönetim Sistemi (VTYS) ile entegre olarak çalışmaktadır. Motor yardımı ile ilgili tablolardaki alanlara göre kayıt ve düzenleme formları oluşturulabilmektedir. Bu formlar veri tabanındaki başka tablolarla da ilişkilendirilebilmektedir. Ayrıca kayıt, düzenleme ve raporlama işlemlerini yapan diğer belgeler de bu formlara uygun olarak hazırlanabilmektedir. Sistemde farklı temalar ve stil belgeleri kullanılarak görsel zenginlikte sunulmaktadır.

Geliştirilen motor ise açık kaynak koduna sahiptir ve GPL lisansı ile dağıtılmaktadır. Bu özelliği ile tüm internet toplumunun, özelde ise akademik çevrenin hizmetine sunulmuştur ve geliştirmeye açıktır.
Remarks

prev (136) overview next (138)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente