Paper 138

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (137) overview next (139)

138 - TitleUZAKTAN EĞİTİM PLATFORMLARINDA SORU VE TESTLERİN STANDARDİZASYONU VE TAŞINABİLİRLİĞİ
AuthorsEmrah YENİLMEZ, Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Uygulama Araştırma Merkezi
Zeynel CEBECİ, Çukurova Üniversitesi Enformatik Bölümü
PC MemberNo
Contact personEmrah YENİLMEZ, ceylan__at__cu.edu.tr, 0322-3386084-2753
Main Fields6. Üniversite Bilişim Sistemleri
9. Uzaktan ve İnternet Destekli Eğitim
11. Yazılım Geliştirme Ortamlari
12. Üniversite Bilişim Sistemleri
13. Yeni Teknolojiler
Other Main Fields
Abstract + KeywordsUzaktan eğitim platformlarında soruların hazırlanması ve analizlerinin yapılması önemli bir süreci gerektirmektedir. Son günlerde uzaktan eğitim platformlarının sayılarının ve kullanımlarının artması bir platform için hazırlanan içeriğin bir başka sistemde kullanılması gerektiği fikrini de beraberinde getirmiş ve bu amaçla çalışmalar artmıştır. Platformlar arasında içerik aktarımı üzerindeki çalışmalar gelişirken aynı zamanda sistemde kullanılan soruların da başka bir sistemde kullanılabilmesi amacıyla standartlaştırılmaya gidilmiştir.

Bu amaçla IMS Question & Test Interoperability adı verilen standart geliştirilmiştir. İlk spesifikasyonu 1v0.5 adı altında 999 yılının Mart ayında duyurulmuş, 2000 yılının Kasım ayında ise v1.0 versiyonu geliştirilmiş ve Mayıs ayında ise son versiyonu çıkmıştır. Spesifikasyon daha sonra Mart 2001 ve Ocak 2002 de iki kez daha geliştirilerek güncellenmiştir.

QTI spesifikasyonu soru ve test bilgisinin ve buna ait sonuç raporlarının gösterimi için bir yapı tanımlamaktadır. Daha da önemlisi bu spesifikasyon soruların, sınavların, sonuçların ve soru bankalarının öğrenim sistemleri arasında taşınmasını sağlamaktadır. Veri modeli ise XML standardını destekleyen UML tarafından belirlenmektedir.
Remarks

prev (137) overview next (139)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente