Paper 16

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (15) overview next (17)

16 - TitleP2P File Sharing: Kullanım Alanları ve Hukuki Açıdan Bir Değerlendirme
AuthorsYrd. Doç. Dr. Savaş Bozbel, Balıkesir Ünievrsitesi Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fak.
PC MemberNo
Contact personYrd. Doç. Dr. Savaş Bozbel, savas__at__bozbel.org, 02667143575
Main Fields2. İstenmeyen Trafik: Spam, Virus, P2P
Other Main Fields
Abstract + KeywordsFile sharing, İngilizce çevirisi ile ‘veri paylaşımı’, internete bağlı iki bilgisayar arasında veri alış-verişi yapılması şeklinde kabaca tarif edilebilir. Bu veri paylaşımı, bir server üzerinden, mes. FTP-Sunucusu, veya web tabanlı olabilir. Ancak web tabanlı veya FTP-server üzerinden yapılan alış veriş genelde tek taraflı olmaktadır, yani server üzerinden kendi bilgisayarınıza bir program veya data indirilmektedir. Oysa P2P (peer to peer) file sharing de ise veriler paylaşılmaktadır, yani bir bilgisayar download yaparken aynı zamanda bir başka bilgisayar da o bilgisayar üzerinden download yapmaktadır.Yani bir bir bilgisayar aynı zamanda down- ve upload yapabilmekte, yapılabilmektedir. P2P sisteminde her türlü verinin (ses, müzik, sinema, yazılım, .doc vb.) indirilmesi, paylaşıma konu olması mümkündür.


Bu çalışmada internet trafiğnin üçte birini oluşturan dosya paylaşımı ana hatlarıyla ve son gelişmeler ışığında işleyiş teknikleriyle ele alınacak, bu tekniğin kullanım alanları, örneğin VoIP (Skype'de olduğu gibi) ele alinacaktir. Bütün bunlaradan sonra konuya hukuki açıdan özellikle telif hakalrı açısından bir yaklaşım getirilecektir.

Anahtar Kelimeler: P2P, File sharing, internette fikri haklar, VoIP, P2P kullanım alanları.
Remarks

prev (15) overview next (17)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente