Paper 40

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (39) overview next (41)

40 - TitleUlaştırma Perspektifinde Bilişim
AuthorsYusuf Kağan DEMİR, İstanbul Teknik Üniversitesi
Hatice GÖÇMEN DEMİR, İstanbul Teknik Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personYusuf Kağan DEMİR, ykdemir__at__srv.ins.itu.edu.tr, 212 2853664
Main Fields
Other Main FieldsBilişim ve Ulaştırma
Abstract + KeywordsGünümüzün hızlı bir şekilde gelişen bilişim teknolojileri, hayatımızın bir çok alanına girmiş ve kabul görmüş durumdadır. Önceden bilginin kendisi bir maliyet oluştururken, bugün yeni teknolojiler sayesinde bu maliyet çok düşmüş, bunun yerini eldeki bilginin en doğru şekilde kullanılması sorunu ortaya çıkmıştır. Trilyonlarca bitlik bilginin içinden, sadece önemli olanları ayıklamak ve analiz ederek karar süreçleri oluşturmak, başlı başına bir mühendislik bilimi olmuştur. Teknoloji en büyük itici gücünü, zaman kavramından almaktadır. O yüzden hep daha hızlı işlem güçleri, hep daha hızlı ağlar bitmek tükenmek bilmeyen bir istek olarak karşımıza çıkmaktadır.

İşte bu başdöndürücü gelişmeler içinde, bilişim ve ulaştırma konusuna değinecek, hızlı ve maliyeti düşük bir ağ şebekesi sayesinde, trafik bilgilerinin bir merkeze aktarılıp, burda yüksek işlem gücü olan bilgisayarlarda, gerekli analizlerin yapılıp, gerçek zamanlı çözümler üretilebileceğini, ya da ‘XML’ teknolojisi sayesinde, ulaştırma bilgilerinin standarlaştırılması ile farklı platformalara kolaylıkla aktarılabilmesini ve görüntülenebilmesi imkanını ve bunun gibi bir çok uygulamanın gelişen bilişim teknolojileri sayesinde mümkün olabileceğini ve buna benzer, bilişim ve ulaştırma ilişikisini kavramsal olarak inceleyeceğiz. Kişisel bilgisayarda, bir saniyelik hızlanma için katlandığımız marjinal maliyete karşılık bu zamanın çok daha fazlasını, trafik ve ulaşım sorunları nedeniyle hergün kaybettiğimiz gerçeği altında, bilişim teknlojilerinin bize bu yönde olabilecek katkılarını irdeleyeceğiz.

Bilişim ve ulaştırma, ‘akıllı ulaştırma sistemleri’ (ITS) adı altında bir ulaştırma dalı olarak gelişmektedir.

Anahtar kelimeler: Ulaştırma,Trafik,Akıllı ulaştırma sistemleri,Bilişim teknolojileri ve ulaştırma
Remarks

prev (39) overview next (41)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente