Paper 65

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (64) overview next (66)

65 - TitleFIRAT ÜNİVERSİTESİ WEB TABANLI KÜTÜPHANE OTOMASYONU
AuthorsErhan Akbal, FÜ Enformatik Bölüm Başkanlığı
Gürkan Karabatak, FÜ Enformatik Bölüm Başkanlığı
Aytuğ Boyacı, FÜ Enformatik Bölüm Başkanlığı
Mustafa Ulaş, FÜ Enformatik Bölüm Başkanlığı
Hasan H. BALIK, FÜ Mühendislik Fakültesi
PC MemberNo
Contact personHasan H. BALIK, hasanbalik__at__gmail.com, 0424 241 00 99
Main Fields5. Elektronik Kütüphaneler
14. Güvenlik
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÜniversitelerin en yoğun olarak işleyen birimlerinden biri olan Kütüphane biriminin yükünü hafifletmek ve kullanıcıların Kütüphane birimini daha iyi ve daha faydalı kullanılabilmesi amacıyla geliştirilip, kullanıcıların hizmetine açılmış olan bir otomasyondur. Bu yazılım tamamıyla Web Tabanlı programlama teknikleri kullanılarak yapılmıştır.

Yapılan otomasyon ile Kütüphanemizde bulunan bütün kitaplar, tezler ve yayınların bilgileri veritabanında bulunmaktadır. Kullanıcılar Web ortamından istedikleri yayın, kitap ya da tezi aratıp bilgi alabilmekte ve bunların durumları hakkında bilgi alabilmektedir. Durumdan kasıt bu yayın, kitap ya da tezin herhangi bir kütüphane üyesinde bulunup bulunmadığıdır. Bu bilgi üzerine kitap kütüphaneden gidip alınabilmektedir.

Üyelik sistemi mevcuttur. Üyelik sistemi ile kütüphaneden kitap almış üyelerimiz almış oldukları kitapların ne kadar süresi kaldığını ve bir kereye mahsus olarak kitabı ne kadar süreliğine almışsa o süre kadar uzatabilmektedir. Kütüphaneye üye kişiler istedikleri bir kitabı web ortamından bir günlüğüne rezerve edebilmektedirler.

Site yönetim kısmından duyuru işlemleri, veritabanı işlemleri, kullanıcı işlemleri, öneri işlemleri, sipariş edilen kitap işlemleri gibi işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Otomasyon Windows 2003 işletim sistemi üzerinde kurulu olup, programlama dili olarak
ASP (Active Server Pages), HTML, veritabanı dili olarak SQL, veritabanı programı olarak MS SQL, görsel kısımlar için Photoshop programı kullanılmıştır.
Remarks

prev (64) overview next (66)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente