Paper 86

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (85) overview next (87)

86 - TitleINTERNET SERVİSLERİNİN KALİTESİ
AuthorsSÜLBİYE YAŞAR, KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ
ONUR BÜYÜKDEVECİ, KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ
PC MemberNo
Contact personSÜLBİYE YAŞAR, ajla_yasar__at__yahoo.com, 03442240839
Main Fields3. Kurumsal İnternet Politikları
15. İnternet Servislerinin Çalıştıırlması
Other Main Fields
Abstract + KeywordsInternet'in VPN(Sanal Özel Ağ) oluşturma amacıyla kullanılmasıyla, özel kiralık hatlara göre büyük tasarruflar sağlanabileceğini biliyoruz. Ayrıca, daha şimdiden Internet'in e-ticaret için kullanıldığının da farkındayız. Buna karşılık, Internet'in kritik işlerde kullanılmasının önünde önemli bir engel durmaktadır. Internet üzerinde herhangi bir QoS(Quality of Service) yoktur. Buna karşılık, bu engel özel kiralık hatlar için söz konusu değildir. Her ne kadar Internet üzerinde QoS, bir şekilde yakın gelecek için planlanmış olmasına karşılık, VPN oluşturmaya çalışanların bunu beklemek gibi niyeti yoktur.

VPN'lerin pahalı olmasının temel nedeni, gerekli QoS bulunmayan ağlara (Internet) QoS(güvenlik dahil) özelliğini getirmeleridir. Halbuki eğer gerekli QoS Internet'in kendi üzerinde doğal olarak mevcut olsaydı, bu durumda VPN ürünlerinin maliyeti daha düşük olabilirdi.

Bunların yanında Gecikme (delay),Gecikme değerinin değişmesi (jitter), Bandgenişliği, Güvenilirlik (reliability),Güvenlik(security) gibi QoS paremetrelerinin sağlanması için çeşitli parametre ve yöntemler geliştirilmiştir bunlar arasında RFC(Request For Comments), 2212Resource reservation protocol(RSVP) , IP version 6(IPv6) akışları(flows) ve öncelikleri , ayırt edilen servisler (DiffServ: Differentiated Services) , LMDS , DWDM metodları yer almaktadır.

Remarks

prev (85) overview next (87)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente