Paper 106

Generated: Wed Mar 8 11:10:06 2006

prev (105) overview next (107)

106 - TitleLinear Predictive Coding ve Dynamic Time Warping teknikleri kullanılarak Ses tanıma sistemi geliştirilmesi.
AuthorsMurat Kemal BAYGÜN, Egecom Int. Hiz. ve Yazılım Ltd.
A. Kadir YALDIR, Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
PC MemberYes
Contact personA. Kadir YALDIR, akyaldir_at_pamukkale.edu.tr, 02582134030
Main Fields22. Akıllı Sistemler ve Uygulamaları
26. İşaret İşleme
27. Otomasyon Sistemleri
Other Main Fields

Abstract + Keywordsİnsanlar arası iletişim, hızlı ve etkin bir şekilde sesli olarak sağlanmaktadır. Ses tanıma sistemleri de, buradan yola çıkarak, insan – bilgisayar arası iletişimi daha etkin sağlayabilmek için konuşma dilini kullanmayı amaç edinir. Ses tanıma süreci, sesin kaydedilmesi ve ifadenin saptanması; sesin işlenmesi; karşılaştırma ve eşleştirme yapılması; son olarak ta anlaşılan ifadeye karşılık gelen işlevin gerçekleştirilmesi aşamalarından oluşur.

Bu çalışmada telefon simulasyonu örnek uygulama olarak seçilmiş olup ses tanıma teknolojileri kullanılarak sözcük tabanlı, komut – kontrol sistemi tasarlanmıştır. Sesin kaydedilmesi aşamasında sözcük kesimlerinin saptanması için bir çerçevedeki sıfırı geçiş sayısı ve ortalama enerji seviyesinden yararlanılmıştır. Sesin işlenmesi aşamasında kodlayıcı olarak LPC (Linear Predictive Coding) kullanılmış olup karşılaştırma ve eşleştirme aşamasında ise LPC parametreleri üzerinde DTW (Dynamic Time Warping) uygulanmıştır. Karşılaştırma sonucunda elde edilen en yakın şablon ile sözcük eşleştirilmesi gerçekleştirilerek algılanan komut, geliştirilen simulasyon ara yüzüne yansıtılmakta ve işleve dönüştürülmektedir.

Anahtar Kelimeler: Ses Tanıma, Sözcük tabanlı ses tanıma, Türkçe Ses Tanıma, LPC, DTW, Telefon Simulasyonu
Remarks

prev (105) overview next (107)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente